Jak odświeżyć wnętrze samochodu?

Niemal 70% użytkowników samochodów używa odświeżaczy do aut. Ich sprzedaż trwa nieprzerwanie cały rok. Wybór na rynku także jest ogromny. Poszczególne artukuły różnią się kształtem oraz zapachem.

Dla kierowców najlepsze są zapachy mięty i cynamonu, które sprzyjają skupieniu. Z kolei cytryna i kawa poprawiają koncentrację i refleks na drodze. Aromaty morskie wpływają korzystnie na uspokojenie. Należy jednak unikać zapachu jaśminu, rumianku oraz lawendy, gdyż zbyt rozluźniają i powodować mogą nawet senność. Pobudzająco działają natomiast olejek rozmarynowy, goździkowy i pieprzowy.

Najpopularniejszymi odświeżaczami nieprzerwanie są słynne już drzewka. Nie trzeba ich wieszać jednak na lusterku wstecznym, ale równie dobrze swoją funkcję będą spełniać ze schowka czy podłokietnika. Jeśli zapach się ulotni drzewko trzeba wymienić na nowe. Na rynku obecne są także zapachy w buteleczkach. Są one droższe, ale także lubiane przez kierowców i ich pasażerów. Coraz częściej sięgają oni również po odświeżacze w formie gadżetów, które wyglądem przypominają np. głośniki lub koła wyścigowe. Popularnością cieszą w tej chwili aromaty bardziej oryginalne i niestandardowe.

Na rynku obecne są także odświeżacze neutralizujące zapach nikotyny, gdyż wielu kierowców pali w samochodzie, a zapach pochodzący z dymu nikotynowego trudno jest usunąć. Zapach wnika głęboko w tapicerkę. Połączenie tradycyjnego odświeżacza z nikotyną nie stanowi najlepszego zestawienia. Wymieszanie dwóch woni może być nie do zniesienia. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się wspomniany już neutralizator. Przed jego użyciem należy dokładnie umyć wnętrze samochodu. Produktu tego nie wolno jednak używać, gdy tapicerka jest skórzana lub zamszowa, skutkować to może bowiem nawet jej zniszczeniem.

Skutecznym sposobem na likwidację nieprzyjemnych zapachów w aucie jest ozonowanie. Polega to na pochłanianiu przez cząstki ozonu dymu papierosowego, grzybów, bakterii, pleśni itd. Dobre rezultaty dają też ultradźwięki, ale wciąż metoda ta jest droga i tym samym w Polsce rzadko stosowana.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWymiana opon na nowe
Następny artykułDodatkowe lampy do jazdy dziennej

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)