Niejednokrotnie zakup samochodu wiąże się z zakupem nowych opon. Kiedy należy wymienić te artukuły? Po ilu latach użytkowania jest taka potrzeba?
Podstawowym elementem , na który należy zwrócić uwagę jest głębokość bieżnika. Polskie prawo dopuszcza wartość 1,6 mm, ale lepiej wymiany dokonać już wcześniej. Takie zużycia oznacza bowiem zrównanie się wskaźników głębokości z powierzchnią bieżnika. Znacznemu pogorszeniu ulegają wówczas własności trakcyjne pojazdu. Jeśli wskaźnik wynosi 3-4 mm opony zaczynają się gorzej zachowywać w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Znacznemu wydłużeniu ulega np. droga hamowania na mokrej nawierzchni. Zbytnie wyeksploatowanie ogumienia skutkuje również zjawiskiem akwaplanacji. Samochód podczas jazdy na mokrej drodze przestaje odprowadzać wodę i staje się trudny do opanowania.
Kolejną istotną kwestią jest wiek opon, który można w łatwy sposób sprawdzić, gdyż data produkcji jest na nich umieszczona. Zakup nowych należy rozważyć już po 5-6 latach eksploatacji starych. Warto zapytać w tej sytuacji o zdanie specjalistów w warsztacie samochodowym. Na stan techniczny ogumienia wpływają też wszelkiego rodzaju uszkodzenia, przetarcia oraz łaty. Niewielkie szkody w postaci małego gwoździa można w prosty sposób w wulkanizacji. Jednak w późniejszym okresie warto się uważniej przyglądać takiej oponie, będzie bowiem bardziej podatna na kolejne uszkodzenia.
W autach o przednim napędzie opony zlokalizowane na osi napędzanej ulegają zużyciu szybciej od pozostałych. Analogicznie wygląda to w przypadku samochodów z napędem na tył. W celu zrównoważeniu zużycia opon zaleca się coroczną zamianę ich miejscami. Nie wolno jedynie zmieniać opon kierunkowych. Rozwiązanie to me także i przeciwników. Nie wolno wymieniać pod żadnym pozorem jednej opony na osi, nawet jeśli druga znajduje się w świetnym stanie. Taką bezkolizyjna oponę można zostawić jako koło zapasowe. Nie warto ryzykować, gdyż odpowiednie ogumienie jest bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa.