Sporty motorowe przyciągają uwagę wielu pasjonatów motoryzacji. Wiele emocji budzą wyścigi długodystansowe odbywające się na zamkniętych torach. Jednym z najsłynniejszych, o którym słyszeli nawet laicy jest 24 Le Mans. Jest to dwudziestoczterogodzinny wyścig, który wchodzi w skład World Endurance Championship, czyli mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych, które organizuje Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

World Endurance Championship – o co w tym chodzi?

Seria wyścigów World Endurance Championship w formie w obecnej formie rozgrywana jest od 2012 roku, kiedy po kolejnych zmianach seria Interconitinental Le Mans Cup została zlikwidowana. Był to powrót do formatu, który już miał miejsce w latach 1982-1985. Przed rokiem 1982 wyścigi samochodów sportowych odbywały się w formacie World Sportscar Championship, który istniał od 1953 roku. Seria ta, obok Formuły 1 jest wymieniana jako jedna z najważniejszych i najbardziej pasjonujących wśród sportów motorowych.

Podobnie jak inne serie samochodowych mistrzostw świata tak i tutaj w ciągu roku odbywa się kilka wyścigów, których wyniki brane są do ogólnej kwalifikacji. W serii World Endurance Championship odbywają się wyścigi sześciogodzinne. Wyjątkiem jest wspomniany już wyścig odbywający się w miejscowości Le Mans, który trwa 24 godziny.

Oprócz wyścigu Le Mans w serii odbywają się wyścigi:

  • 6 Hours of Silverstone;

  • WEC 6 Hours of Spa-Francorchamps;

  • 6 Heures du Mans;

  • 6 Hours of Circuit of the Americas;

  • 6 Hours of Fuji;

  • 6 Hours of Shanghai;

  • 6 Hours of Bahrain;

  • 6 Hours of Sao Paulo.

W sezonie odbywają się wyścigi w czterech klasach: LMP1, LMP2, GTE Pro oraz GTE AM.

Podobnie jak w przypadku Formuły pierwszej przed głównym wyścigiem odbywają się sesje treningowe i kwalifikacyjne (wyjątkiem jest wyścig Le Mans, gdzie przygotowania są o wiele bardziej skomplikowane i trwają dłużej).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o świecie sportów motorowych, w tym o World Endurance Championship zajrzyj na stronę www.motosport.info.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]