Jak dokonać tuningu motocykla?

Nawet niewielkie modyfikacje mogą całkowicie odmienić motocykl i nadać mu całkiem nowych cech. Należy jednak uprzednio przygotować listę planowanych zmian.

Wszystkie modyfikacje są uzależnione od tego, jaki charakter ma finalnie osiągnąć motocykl. Jeśli ma mieć wyróżniający się wygląd można postawić na ulepszenie nadwozia i poprawienie osiągów maszyny. Nie wszystkie ulepszenia będą jednak pasować do wszystkich typów jednośladów. Inaczej należy tuningować motocykl sportowy, a inaczej chopper. Dobrze jest zapoznać się z tym przed podjęciem decyzji o ewentualnych zmianach.

W ostatnim czasie bardzo modne jest oklejanie elementów nadwozia motocykla np. owiewek i błotników foliami stickerbomb. Nie niszczą one lakieru i w każdej chwili można je po prostu zdjąć. Dodatkowo nie są drogie, co stanowi ich kolejny atut. Wzory można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Trwalszą formą jest natomiast pomalowanie maszyny aerografem. Do łatwiejszych metod tuningu zalicza się także wymianę oświetlenia, kierunkowskazów i lusterek. W celu poprawy bezpieczeństwa warto zamontować szczególnie crashpady, które w momencie wypadku chronią silnik i owiewki przed ewentualnym uszkodzeniem.

Najbardziej popularne są jednak zmiany w układzie wydechowym motocykla. W tym celu pojazd można oddać w ręce specjalistów, którzy odpowiednio zmodyfikują rurę wydechową. Istnieje także możliwość zakupienia nowego tłumika. W modelach sportowych często montuje się również artukuły takie jak amortyzatory skrętu. Umożliwiają one tłumienie niekontrolowanych drgań, określanych potocznie jako „shimmy”. Pozwalają na bezpieczną jazdę.

W motocyklu warto zamontować też różnego rodzaju gadżety, które wpłyną na funkcjonalność maszyny. Może być to gniazdko zapalniczki, które umożliwi podładowanie w razie potrzeby telefonu czy nawigacji. Warto zainwestować także w uchwyt do niej. Wielu motocyklistów decyduje się też na zakup pojemnego kufra na motor ze sklepu gmoto.pl. Przydatnym elementem są również podgrzewane manetki, przydatne przede wszystkim w okresie zimowym i jesiennym. Wówczas dłonie bardzo szybką marzną i utrudniają jazdę.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]