Wybór fotelika samochodowego dla dzieci i montaż na Isofix

0
1904

Zakupy samochodowe młodych rodziców nie kończą się na nowym pojeździe i kilku akcesoriach, które nadadzą blasku naszemu wehikułowi. Domyślam się, że nie każdy pasjonuje się fotelikami samochodowymi, ale według prawa każde dziecko poniżej wzrostu 150 cm musi być przewożone w samochodzie w foteliku specjalnie do tego przystosowanym i spełniającym europejskie normy. Pierwszą stycznością z produktem jest przede wszystkim ogromny wybór – kolorów, marek. Duża liczba informacji (nie zawsze dobrych) skutecznie odpycha i sprawia, że naprawdę ciężko znaleźć pożądane artykuły czy sklepy. Co ciekawe, sam fotelik może być świetnie dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, jednak nie jest to najważniejszy aspekt! Dlatego, że nawet najlepszy fotelik dla dziecka nie ochroni go przed skutkami zdarzenia drogowego bez świetnego montażu. Przez wiele lat bagatelizowano problem fotelików i dzieciaki wożono w Polsce różnie – bardzo często bez żadnego zabezpieczenia. Z pomocą przyszły przepisy unijne. I bardzo dobrze! Co roku parę tysięcy młodych obywateli odnosi obrażenia w wypadkach drogowych, a Polska jest na niechlubnym czele najbardziej „wypadkowych” krajów w Europie. Dlatego tak ważne jest, by w kwestii wyboru fotelika udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie odpowiednio doradzi się w kwestii ostatecznego wyboru. Zobaczcie, jak z rozwagą wybierać foteliki samochodowe.

Jaki jest najbardziej bezpieczny fotelik samochodowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Nawet topowa seria produktów może mieć wersje premium (np. obicie czy materiał wykonania). Wtedy trzeba liczyć się z kosztami. Dziecko musi się w trakcie jazdy dobrze w foteliku czuć. Trzeba także kontrolować, jak szybko dzieciaki wyrastają z fotelików i trzeba decydować się na zmianę urządzenia na nowsze i większe. Odradzamy zdecydowanie kupno używanych fotelików – to zbyt duże ryzyko, bo nie jesteśmy w stanie sprawdzić, co dany fotelik przeżył w rękach poprzednich właścicieli. Podstawowym kryterium wyboru fotelika jest waga dziecka. Niby jest to oczywiste, jako że młodzi dość równomiernie przybierają na masie. Istnieje parę klasyfikacji (widełek wagowych), które pomagająw ostatecznym wyborze. Np. foteliki samochodowe 9-36 to urządzenia, które może użytkować dziecko o wadze od 9 do 36 kg.

Isofix – najbezpieczniejszy system montażu.

Wyróżniamy dwa rodzaje umocowań fotelików – na pasy i Isofix. Co ważne, przymocowanie na pasy ma wiele zalet m.in. większa uniwersalność urządzenia. Jednak Isofix to system, który gwarantuje największa stabilność i przymocowanie bezpośrednio do karoseii. W efekcie minimalizujemy błędy montażowe. Niestety nie w każdym samochodzie można zamontować Isofix – wtedy trzeba po prostu upewnić się, że pasy będą odpowiednio trzymały sztywność razem z fotelikiem. Tylko wtedy można mieć pewność, że siedzisko będzie bezpieczne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]