Pasek rozrządu umożliwia prawidłową pracę serca naszego samochodu – silnika. Jeśli pasek się zepsuje, tzn. zerwie, to zazwyczaj oznacza ogromne koszty remontu, a w najgorszej sytuacji konieczna będzie wymiana silnika. Ważne, by eksploatując samochód nie dopuścić do takiej sytuacji.

Co właściwie robi rozrząd?

Rozrząd działa na zasadzie synchronizacji pracy silnika. Jest tak ważny, że jeżeli coś w nim zawiedzie, to katastrofa jest niemal nieunikniona. Działanie układu rozrządu opiera się w głównej mierze na tzw. wałku rozrządu, zwanym inaczej wałkiem krzywkowym. To na nim osadzone są krzywki, które sprawiają, że obracający się wałek otwiera i zamyka zawory. Ich praca musi przebiegać w idealnej synchronizacji z obrotami wału korbowego (na dwa obroty wału przypada jeden obrót wałka rozrządu). Oczywiście cały napęd przenoszony jest przez pasek rozrządu, więc w ostateczności, to właśnie on pełni kluczową funkcję.

Objawy uszkodzonego paska rozrządu

zepsuty-rozrzad-co-warto-wiedziec

Niestety rozrząd powinniśmy wymieniać co określony czas (liczy się przebieg samochodu), nie sugerować się przy tym objawami. Nawet jeśli coś szwankuje, bardzo często bywa tak, że żadne objawy nie są wcześniej zauważalne. Pasek najczęściej ulega zerwaniu, zanim pojawi się jakikolwiek sygnał, że coś jest z nim nie tak. Z tego powodu producenci samochodów bardzo precyzyjnie określają czas oraz przebieg, który kwalifikuje się do jak najszybszej wymiany rozrządu (wraz z elementami współpracującymi z rozrządem). Nie należy przeciągać tych okresów między wymianami, gdyż może się to skończyć awarią silnika.

Środowisko nie sprzyja paskowi

Niestety pod maską pojazdu bywa szkodliwie dla naszego rozrządu. Paskowi nie sprzyja m.in. kontakt z paliwem, olejem, czy zbyt wysoka temperatura. Bardzo często pasek ulega zerwaniu na skutek zaolejenia spowodowanego wyciekiem oleju z silnika. Dlatego zaleca się, aby wymieniając pasek rozrządu, dokonać także wymiany wszystkich uszczelniaczy, które są zlokalizowane w okolicy rozrządu.

Wymiana rozrządu – „z czym to się je”?

O ile zasadę działania rozrządu można w łatwy sposób wyjaśnić, o tyle jego wymiana może stwarzać nie lada problemy. Dlatego tak ważne jest, by tę operację wykonywał fachowiec. Najlepiej, jeśli będzie rozeznany w funkcjonowaniu rozrządu w danej marce. Ważne jest bowiem to, by podczas wymiany stosować się do zaleceń producenta – proces zakładania nowego rozrządu i współpracujących elementów w wielu modelach samochodów, powinien odbywać się dokładnie tak, jak przewidział producent pojazdu, jest to bardzo istotne, gdyż kluczowe jest, aby wzajemne położenie wału korbowego i wałka rozrządu pozostało w takim samym ustawieniu. Nie może tutaj dojść do pomyłki, nawet najmniejszej, gdyż może ona naprawdę sporo kosztować.

zepsuty-rozrzad

Części i jeszcze raz części!

Kupując nowy rozrząd, pamiętaj, że jest to element silnika, na którym absolutnie nie wolno oszczędzać. Należy bardzo sceptycznie podchodzić do niemarkowych zamienników. Niestety to, że „na oko” tania część wygląda tak samo, jak ta firmowa i droga, będzie też miało przełożenie na trwałość. Oszczędzając kilkaset złotych na cenie części, możemy liczyć się z rychłą awarią, która skończy się na konieczności wydania nawet kilku tysięcy złotych. Jak wygląda taka awaria? Na skutek zerwania (lub „przeskoczenia”) paska rozrządu tłoki i zawory w silniku ulegają zderzeni, co z kolei prowadzi albo do wygięcia zaworów, albo nawet całkowitego zniszczenia motoru. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – samochody zwane bezkolizyjnymi, w których w razie pęknięcia paska nie dochodzi do zderzenia tłoków z zaworami. Nie liczmy jednak na to, że nasz egzemplarz wlicza się w to grono – niestety niewiele jest takich pojazdów.

Szukając rozrządu do wymiany, wybieraj sprawdzonych producentów, którzy słyną z zaufania kontrahentów i wysokiej jakości produktów, np. marki SWAG, Gates, SKF czy Bosch. Dobrym wyborem będzie zakup zestawu rozrządu dedykowanego do naszego samochodu – jeśli szukasz profesjonalnych elementów eksploatacyjnych do swojego pojazdu, koniecznie zajrzyj na nocar.pl!

Źródło zdjęć: pixabay.com

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]