O czym pamiętać kupując używany motocykl?

Rynek wtórny motocykli używanych jest ogromny. Jednak aby zakup był owocny należy posiadać podstawową wiedzę na ten temat. Kluczowym elementem są w tym przypadku dokładne oględziny sprzętu, które pozwalają na zweryfikowanie jego stanu.

Przed przystąpieniem do sprawdzania stanu technicznego warto przyjrzeć się motocyklowi pod kątem formalnym. Osoba dokonująca sprzedaży musi posiadać komplet dokumentów pojazdu – dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu, jeśli taka została wydana. Warto zapytać także o kartę serwisową, która stanowi informację o wszelkich naprawach dokonywanych przez poprzedniego właściciela jednośladu.

W kolejnym kroku należy sprawdzić zgodność numeru VIN z dowodu z tym, który jest nabity na ramie pojazdu. Numer ten składa się z 17 znaków pozwalających na identyfikację. Jeśli numery nie zgadzają się to sygnał, że motocykl pochodzi z nielegalnego źródła. Podejrzane są również ślady szlifowania itd. widoczne na ramie.

Ogólna ocena pojazdu jest możliwa już po pierwszych oględzinach. Można wówczas stwierdzić np. czy maszyna brała udział w kolizji. Świadczą o tym m.in. uszkodzenia kierunkowskazów, plastikowych owiewek, dźwigni hamulca i sprzęgła itd. Warto zwrócić uwagę także na inne artukuły. Trzeba także przyjrzeć się malowaniu, czy zgadza się z tym fabrycznym. Jeśli nie jest to sygnał, że motocykl mógł doznać wcześniej wypadku, który sprzedający chciał zatuszować.

Zazwyczaj przed dokonaniem zakupu istnieje możliwość odbycia jazdy testowej. Jest to szansa na sprawdzenie czy opis jest zgodny z tym, co widać w praktyce. Można do pomocy zabrać osobę, która lepiej zna się na tematyce jednośladów i jest bardziej doświadczona w tej materii. Należy zwrócić tutaj uwagę, by silnik przed uruchomieniem był zimny. Pozwala to bowiem na zauważenie ewentualnych nieprawidłowości w jego pracy np. nagłych gaśnięć.

Pierwsza jazda to doskonała okazja do obserwacji sprzętu. Jedną z popularniejszych metod sprawdzania motocyklu jest puszczenie kierownicy na pewien okres czasu. Można wówczas stwierdzić czy jedzie prosto, czy dochodzi do ściągania w którąś ze stron.

Na koniec warto pamiętać, że sam motocykl to nie wszystko. Należy pamiętać o zakupie niezbędnych akcesoriów motocyklowych, kurtki, spodnie, kasku oraz rękawic na motor. To wszystko możesz kupić na stronie https://gmoto.pl/. Dzięki tym rzeczom z pewnością będziesz bezpieczniejszy na drodze i lepiej chroniony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]