Kiedy należy wyważać opony?

Opony w samochodzie wymienia się dwa razy w ciągu roku. Towarzyszy temu ich wyważanie. Czym ono jest i jaki ma cel?

Podczas eksploatacji samochodu artukuły takie jak felgi i ogumienie na skutek ostrego hamowania, gwałtownych podjazdów na krawężniki itd. mogą stracić swój idealnie okrągły kształt. Powoduje to nierównomierne rozłożenie się masy auta. Wyważanie ma na celu odpowiednie ustawienie środka ciężkości opony. W przeciwnym wypadku koło może zostać wytrącone z równowagi ruchu obrotowego wokół własnej osi, co skutkuje znacznym dyskomfortem jazdy i spadkiem poziomu jej bezpieczeństwa.

Wyważenie odbywa się na specjalnej, przeznaczonej tylko do tego celu maszynie. Felgi aluminiowe i stalowe wyważane są w ten sam sposób, przy pomocy innych odważników. Przy felgach stalowych stosuje się stalowe ciężarki o różnej masie. Nabija się je na ranty zewnętrzne i wewnętrzne felgi w miejscach wskazanych przez urządzenie. Z kolei alufelgi wyważa się przy pomocy aluminiowych odważników w postaci paska.

O złym wyważaniu kół świadczyć może m.in. drżenie nadwozia, zwłaszcza przy większych prędkościach (ponad 80 km/h). Koło ma bowiem wówczas zaburzony środek ciężkości, co powoduje wytrącenie go z prawidłowego rytmu obrotów wokół własnej osi. Podczas szybkiej jazdy może to nawet uniemożliwić kierowanie pojazdem. Kolejnym objawem jest ściąganie auta w jedną ze stron lub bicie kierownicy podczas hamowania, co często przypisuje się wadliwym tarczom hamulcowym.

Koła mogą być niewyważone w różnym stopniu, mniej lub bardziej uciążliwym dla kierowcy. Najlepiej dokonywać wyważania regularnie podczas zmiany opon z lecie lub zimie. W wielu przypadkach usługa ta jest od razu wliczona w cenę wymiany i stanowi dla mechaników oczywistość. Jeśli natomiast opony wymieniane są samodzielnie trzeba podjechać do warsztatu w celu ich odpowiedniego wyważenia. Można to wykonać już na początku sezonu, po upływie nawet 2-3 tygodni od momentu wymiany. Wówczas kolejki w zakładach znikną i sam proces wyważenie nie zajmie wiele czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]