Artukuły takie jak żarówki są niezwykle ważnym elementem samochodów, gdyż zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Ich brak grozi karą mandatu, dlatego w razie uszkodzenia nie należy zwlekać zbyt długo z wymianą, zwłaszcza, że nie jest ona zbyt trudna.
W chwili obecnej najpopularniejszym rodzajem oświetlenia są diody LED. W ich przypadku nie trzeba się martwić o przepalone żarówki. Producenci dają bowiem na nie dożywotnią gwarancję.
W samochodzie wyróżnia się dwie grupy świateł – oświetleniowe (światła mijania, drogowe) i sygnałowe, czyli kierunkowskazy, światła pozycyjne, obrysowe i stopu. Te drugie są bardzo proste pod względem konstrukcyjnym. Stosuje się w nich tradycyjne żarówki oznaczone literami W, P lub R. Podczas ich wymiany należy zwrócić jedynie uwagę na odpowiednie oznaczenie i zakupić model identyczny. Można także zainwestować w technologię LED, która pobiera mniej prądu i jest znacznie trwalsza.
Przednie reflektory to zazwyczaj żarówki halogenowe H1, H4 i H7. Przeznaczone są do świateł mijania i drogowych. W sklepie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj ich zakończenia. Również i dla nich istnieje alternatywa w postaci żarówek LED. Nadają się jednak one jedynie do jazdy dziennej. Na rynku dostępne są także żarówki ksenonowe. W porównaniu z tradycyjnymi halogenami są one bardziej ekonomiczne i dają lepsze światło. Nie można ich stosować w reflektorach świateł mijania i drogowych, które są przystosowane do pracy z halogenami.
Żarówki halogenowe mogą posiadać dodatkowe opcje w zależności od potrzeb kierowców. Jeśli głównie podróżują w ciągu dnia powinni postawić na żarówki trwalsze, gdy jeżdżą przede wszystkim w nocy na halogeny o wysokim stopniu natężenia światła.
Wymiana żarówki w samochodzie z klasycznymi reflektorami i halogenami nie jest zbyt skomplikowana i można jej dokonać w zasadzie samodzielnie. Od kilku lat regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ zaleca producentom auta zamontowanie oświetlenia w taki sposób, aby można było je później samodzielnie wymienić.