Motocykle o pojemności 125 ccm

W sierpniu 2014 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Na jej mocy każdy kierowca będący posiadaczem od co najmniej 3 lat prawa jazdy kategorii B może jeździć motocyklami o pojemności do 125 ccm. Na rynku wtórnym ich wybór jest bardzo duży.

Pojazdy o pojemności do 125 ccm są odpowiednie zarówno dla fanów stylu sportowego, jak i jazdy torowej. Tego typu jednoślady stanowią bowiem doskonałą okazję do przećwiczenia jazdy przed podjęciem decyzji o zakupie maszyny mocniejszej. Najpopularniejsze modele na rynku to Honda CBR125R, Aprilia RS125, Cagiva Mito 125 oraz Yamaha YZF-R125. Wszystkie one charakteryzują się sportowym designem. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od motocykli o większej pojemności silnika.

W mieście sprawdzi się w zasadzie każdy jednoślad. Producenci jednak wyróżnili wybrane modele szczególnie przeznaczone do tego celu. Zazwyczaj nie posiadają one owiewek, stąd ich popularna nazwa – „golasy”. Są to np. Honda CBF125, Yamaha YBR125, KTM Duke 124, Junak 122 i 123 oraz Romet Ogar Caffe. Inne artukuły są takie same jak w przypadku innych pojazdów.

Najpopularniejsze w kategorii 125 ccm są motocykle miejskie i sportowe. Jednak na rynku dostępne są także maszyny turystyczne. Najpopularniejszym modelem w tym przypadku jest Honda Varadero XL125V. Posiada ona silnik widlasty o mocy 11kW oraz pięciobiegową przekładnię. Osiąga maksymalną prędkość 125 kmh. Nie każdemu użytkownikowi może jednak pasować wysoko ułożone siedzenie.

Kategoria 125 ccm to także motocykle typu cruiser. Najczęściej kupowane modele to zdecydowanie Honda Rebel 125, Honda VT 125 Shadow oraz Kawasaki Eliminator 125. Zakupić je można bez problemu na rynku wtórnym. Nowszą propozycją jest natomiast Romet Soft Chopper

Zakup odpowiedniej maszyny to jednak nie wszystko. Użytkowanie motocyklu wymaga bowiem dobrej jakości akcesoriów motocyklowych, solidnego kasku (który można kupić w sklepie https://gmoto.pl/) i przeszkolenia. Warto w tej sytuacji skorzystać z fachowej pomocy i doświadczenia innych. Można wziąć udział w specjalnym szkoleniu lub kursie, praktycznym i teoretycznym.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dokonać tuningu motocykla?
Następny artykułOpony do motocykla i skutera

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)