Opony zimowe

Opony zimowe i ich wyborów to niezmiennie popularny temat. Wiele osób poszukuje co roku najkorzystniejszego wyboru, który zagwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę przez cały okres niskich temperatur. Wybierając opony zimowe, warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak choćby preferowany przez Ciebie styl jazdy, model i moc samochodu, którym się przemieszczasz, a także posiadany budżet. Poniżej udzielamy dalszych porad związanych z zakupem opon zimowych oraz podpowiadamy gdzie i jak warto tego dokonywać, by zakup okazał się udany. 

Klasa jakości w ogumienie samochodowym 

Wszystkie dostępne opony samochodowe można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą tworzą produkty nazywane klasą ekonomiczną lub budżetową. Opony takie są stosunkowo tanie i produkuje się je korzystając ze starych rozwiązań. Często, są to opony chińskie. Drugą grupę tworzą opony klasy średniej — czyli medium. Zazwyczaj, są to opony o dość zadowalającej jakości i sposobie wykonania, a jednocześnie niezbyt drogie. 

Klasa premium to ostatnia kategoria jakościowa. Należące do niej opony to produkty z najwyższej półki, które gwarantują optymalne osiągi oraz maksymalnie komfortową jazdę. Opony takie są też najdroższe, a niektórzy ich właściciele są skłonni sprzedawać je w formie opon używanych. Warto też podkreślić, że wielu globalnych producentów ogumienia samochodowego posiada jednocześnie kilkanaście lub nawet więcej marek, w różnych przedziałach cenowych. 

Opony zimowe klasy ekonomicznej 

Opony klasy ekonomicznej są wybierane przede wszystkim przez tych kierowców, którzy nie chcą wydawać na ich zakup zbyt dużej sumy. Jeśli szukasz oszczędności, wówczas zakup opon klasy ekonomicznej może być dobrym rozwiązaniem. Opony takie nie gwarantują osiągów na poziomie opon klasy medium lub premium, a w ich produkcji zastosowano gorszej jakości materiały. 

Główna różnica pomiędzy oponami klasy ekonomicznej a oponami premium tkwi w poziomie przyczepności do podłoża oraz wynikających z tego konsekwencjach dla warunków i przebiegu jazdy. Opony w klasie ekonomicznej będą gorzej amortyzować wstrząsy, podróż będzie przebiegać nieco mniej komfortowo, a sama opona będzie emitować hałas. Mimo to jazda na oponach klasy ekonomicznej może być całkowicie bezpieczna, jeśli tylko opona zostanie dobrze dobrana względem modelu pojazdu. Pod tym względem warto zwłaszcza polecić opony Dębica, będące liderem w segmencie ogumienia ekonomicznego. 

Ogumienie klasy ekonomicznej to także wybór osób, które przez większość czasu przemieszczają się po terenie zabudowanym. Ogumienie takie dobrze pasuje do warunków jazdy w mieście, gdzie nie rozwija się nadmiernych prędkości, a warunki jazdy są zazwyczaj sprzyjające. Klasa ekonomiczna jest więc często stosowana przez właścicieli samochodów miejskich, rodzinnych, SUVów oraz innych popularnych typów. 

Na koniec warto podkreślić, że sprawność opony wynika nie tylko z samej jej konstrukcji i sposobu wykonania, ale również ze sposobu jej eksploatacji. Dlatego nawet opona klasy budżetowej może zachować przydatność przez stosunkowo długi okres czasu, gwarantując przy tym komfortowe warunki użytkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki kupić alkomat?
Następny artykułJaki alkomat jest najlepszym wyborem?

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)