Jaki alkomat jest najlepszym wyborem

Alkomat to takie urządzenie, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy lubiącego spożywać procentowe trunki. Często potrafi ono uchronić przed mandatem, a nawet utratą prawa jazdy. Dzięki temu rządzeniu można w parę sekund sprawdzić czy po zakrapianej imprezie w naszym organizmie zostały jeszcze jakieś promile.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru alkomatu?

Zawartość alkoholu we krwi jest określana w promilach. Jeden promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalne jest, aby w organizmie osoby prowadzącej samochód znajdowało się

maksymalnie do 0,2 promila w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości oznaczają, że kierowca łamie przepisy ruchu drogowego, co grozi utratą prawa jazdy. Aby się od tego ustrzec warto wyposażyć się w dobry alkomat. Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Otóż bardzo ważne jest, aby wybrany miernik alkoholu:

– spełniał standardy polskie i europejskie

– posiadał możliwość kalibracji

– posiadał wysoką dokładność. W normalnych warunkach powinna ona wynosić +/- 10 procent

Osoba, która zdecydowała się na zakup tego urządzenia powinna wiedzieć o tym, że nie ma w sprzedaży takich alkomatów, które gwarantują stuprocentową dokładność. W zależności od organizmu odczyty mogą się minimalnie różnić.

Alkomaty półprzewodnikowe kontra alkomaty elektrochemiczne

Na wyposażeniu większości kierowców lubiących spożywać alkohol można spotkać alkomaty półprzewodnikowe. Są to tradycyjne urządzenia przeznaczone do domowego użytku. Tego typu mierniki trzeźwości działają na podstawie wewnętrznej reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy alkoholem zawartym w wydychanym powietrzu, a kwasem octowym i wodą. Wskutek tej reakcji powstaje prąd, a jego ilość jest proporcjonalna do zawartości alkoholu we krwi badanego organizmu.

Decydując się na korzystanie z takiego alkomatu warto pamiętać o tym, że na wiarygodność wyniku może mieć wpływ wiele czynników. Zawartość w otoczeniu substancji zawierających kwas octowy może sfałszować wynik. I tak na przykład palenie papierosa czy żucie miętowego cukierka może sprawić, że wynik nie będzie w pełni wiarygodny.

Znacznie bardziej precyzyjne są alkomaty elektrochemiczne. Urządzenia te są wyposażone w dwie platynowe elektrody, które to znajdują się wewnątrz czujnika i są rozdzielone materiałem elektrolitowym. W chwili przechodzenia przez nie alkoholu etylowego platyna utlenia go do postaci kwasu octowego, protonów i neutronów, które to wytwarzają prąd. Tego typu alkomaty wskazują bardzo rzetelne wyniki. Ze względu na posiadaną dokładność należą do najbardziej rozpowszechnionych urządzeń.

Są one wysokiej jakości, więc ich zakup to bardzo dobra inwestycja. Wystarczy je poddawać regularnej kalibracji, aby przez długi czas wskazywały w pełni wiarygodne wyniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]