Nowe i używane części zamienne

Po pewnym czasie użytkowania pojazdu właściciel staje przed wyborem jakie części zamienne kupić – nowe czy używane. Wiele usterek pojawia się znienacka i nie można ich z góry zaplanować, a tym samym zebrać potrzebnych na naprawę funduszy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Bez względu na to czy części będą nowe czy używane, pozostaje jeszcze kwestia wyboru pomiędzy zamiennikami a oryginałami. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup elementów oryginalnych w autoryzowanym serwisie. Wówczas jest pewność, że sprzęt został idealnie dobrany. Jednak jest to opcja również kosztowna. W wielu przypadkach koszt zakupu oryginałów jest nawet kilkakrotnie wyższy niż ich zamienników. Pewną alternatywę mogą stanowić tutaj hurtownie motoryzacyjne, które w swojej ofercie posiadają szeroką gamę zamienników do większości modeli samochodów. Renomowani producenci części zamiennych także oferują artukuły o bardzo wysokiej jakości.

Nowe części zamienne z całą pewnością są rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Fabrycznie nowe muszą być bezwzględnie m.in. sterowniki poduszek powietrznych czy elementy układu hamulcowego. W razie usterki można wówczas liczyć na gwarancję. Coraz więcej producentów oferuje np. sprzedaż nowych części na raty lub udziela rabatów. Ich wysokość uzależniona jest od wieku pojazdu – im samochód starszy tym większa jest zniżka. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt zakupu części staje dużo niższy. Również i na aukcjach internetowych można znaleźć produkty w atrakcyjnych cenach.

Części używane stanowią alternatywę dla drogich części oryginalnych oraz zamienników o niezbyt wysokiej jakości. W Internecie bez problemu można zakupić takie części w niezłym stanie i w dość przystępnych cenach. Największą popularnością cieszą się skrzynie biegów, elementy karoserii oraz wyposażenie wnętrza. W przypadku zakupu takich części jest pewność, że będą one pasować do danego modelu samochodu. Wiele części poddaje się także procesowi regeneracji, czyli przywróceniu pierwotnej sprawności na skutek wymiany podzespołów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]