Na co zwrócić uwagę podczas kupna używanego samochodu?

Samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak ich zakup wiązać się może z szeregi pułapek. Na co zwrócić należy szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji?

W chwili obecnej głównym miejscem poszukiwań jest Internet. Już umieszczone w sieci zdjęcia pozwolą na ogólną ocenę powłoki lakierniczej. Można także zapoznać się z historią pojazdu oraz jego wyposażeniem. Dopiero po takiej analizie można zadzwonić i umówić się ze sprzedającym na spotkanie.

Oględziny należy rozpocząć pod maską samochodu od poszukiwania ewentualnych wycieków płynów i olejów. Złym znakiem jest wypucowany i lśniący silnik, gdyż może oznaczać, że właściciel ma co nieco do ukrycia. Warto spojrzeć również pod korek wlewu oleju. Jeśli widoczny jest szlam istnieje prawdopodobieństwo, że na skutek uszkodzonej uszczelki do oleju silnikowego przenika płyn chłodzący. Dobrze jest także skontrolować układ wydechowy oraz oczywiście kondycję i stan opon.

Niejednokrotnie zapomina się o sprawdzeniu podłogi. Już w kilkuletnim aucie pojawić się natomiast mogą ogniska korozyjne. Jeśli zostaną szybko zabezpieczone można uniknąć dalszego osłabienia konstrukcji. Naprawy podłogi są raczej drogie, podobnie jest z powłoką lakierniczą nadwozia. Warto zainwestować w tester grubości lakieru. Wówczas będzie można z całą pewnością stwierdzić, czy pojazd nie przechodził już wcześniej poprawek blacharskich. W samochodzie bezwypadkowym szyby powinny być oryginalne i identyczne po obu stronach.

O właścicielu wiele mówi wnętrze pojazdu. Dobrze jest sprawdzić zainstalowane w nim wyposażenie – artukuły takie jak system audio, zdanie sterowane szyby i lusterka czy klimatyzację. Szczególną uwagę należy zwrócić na kierownicę oraz mieszek lewarka zmiany biegów. Ich stan powinien odzwierciedlać przebieg samochodu.

Na końcu pozostaje jeszcze jazda próbna. Auto nie może mieć kłopotów z rozruchem. Podczas ruszania należy sprawdzić stan sprzęgła, jeśli ślizga się lub nieprzyjemnie pachnie oznacza to, że jest mocno zużyte. Biegi z kolei powinny wchodzić płynnie i bez zgrzytów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowe i używane części zamienne
Następny artykułOpony asymetryczne i kierunkowe

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)