Opony do motocykla i skutera

Skutery i motocykle króluj na ulicach zazwyczaj w okresie od wiosny do jesieni. Niewiele osób decyduje się na jazdę na oponach zimowych dedykowanych do tych jednośladów. Kwestia wyboru odpowiednich opon jest bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa.

Najważniejszą sprawą jest odpowiedni rozmiar opony. Warto się przy tym trzymać narzuconych przez producentów motocykli i nie eksperymentować, gdyż może się to okazać niebezpieczne. Wybór ogumienia jest bardzo szeroki, produkuje je bowiem wiele firm w setkach różnych modeli.

Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od rodzaju pojazdu i stylu jazdy jego kierowcy. Największą popularnością w sklepie https://gmoto.pl/opony-motocyklowe,640/ cieszą się opony z miękkiej mieszanki, które doskonale przylegają do powierzchni i zapewniają w każdym momencie jazdy doskonałą przyczepność. Osoby będące miłośnikami dalszych podróży częściej stawiają na opony twardsze. Znoszą one dobrze większe obciążenia i długie trasy. Rozwiązaniem pośrednim są opony składające się z dwóch typów mieszanek. Część środkowa jest twardsza i tym samym bardziej odporna na zużycie. Boki z kolei wykonane są z miękkiej gumy, która zapewnia wysoką przyczepność przy zakrętach.

Warto także zwrócić uwagę na ciśnienie powietrza wewnątrz opon. Zbyt niska wartość obniża bezpieczeństwo jazdy i powoduje szybsze zużycie się bieżnika. Dodatkowo w przypadku jednośladów niedostateczne ciśnienie wpływa znacząco na sposób prowadzenia pojazdu np. może utrudniać jego skręcanie. Jest to bardzo niebezpieczne, więc warto regularnie, najlepiej raz w tygodniu. sprawdzać ciśnienie w oponach. Pomiaru należy dokonywać gdy są one zimne.

Nie warto w tym przypadku sięgać po artukuły używane. Mimo niejednokrotnie bardzo atrakcyjnej ceny są one zwykle bardzo zużyte. Właściciele skuterów i motocykli rzadko bowiem decydują się na wymianę prawidłowo działającego sprzętu. Nowe opony charakteryzują się wysokością bieżnika około 7 mm, dopuszczalna norma to średnio 1,5 mm. Często używane ogumienie jest bardziej wyeksploatowane w części środkowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]