Pomimo tego, że w Polsce mamy olbrzymi kult prawa własności i większość z nas nie wyobraża sobie wypożyczania potrzebnych przedmiotów tylko na chwilę, to coraz częściej możemy zobaczyć przechodzące do nas wzorce z Europy Zachodniej – wynajem mieszkania zamiast jego zakupu i długoterminowego kredytu czy też wypożyczenie samochodu, a nie jego zakup. Skupmy się na tym drugim przykładzie: kiedy wynajem samochodu jest lepszym rozwiązaniem niż zakup własnego pojazdu?

Zanim przejdziemy do konkretnych rozważań i zalet wypożyczenia samochodu, należy wskazać, że nie zawsze będzie to opłacalne – dla osoby, która na co dzień korzysta z samochodu i nie ma innej możliwości dojazdu do pracy, szkoły czy w inne miejsca, które odwiedza regularnie, najlepszym jednak rozwiązaniem jest zakup pojazdu. Wiąże się to jednak z koniecznością ponoszenia kosztów nie tylko paliwa, ale również badań technicznych, przeglądów i wymiany zużywających się podzespołów.

Zalety wypożyczonego samochodu

W przypadku wypożyczenia samochodu osobowego to na wypożyczalni ciąże obowiązek dostarczenia nam pojazdu wolnego od wad, tj. pojazdu sprawnego – posiadającego aktualne ubezpieczenie OC, badanie techniczne oraz mechanicznie sprawnego. Dobre i renomowane wypożyczalnie, jak chociażby CK Corp (http://www.ckcorp.pl/) przeprowadzają przeglądy znacznie częściej niż wymaga tego polskie prawo – nawet raz w miesiącu! Dzięki temu mamy pewność, że wypożyczony przez nas samochód nas nie zawiedzie w trasie i dojedziemy wszędzie na czas.

Kiedy wypożyczenie się opłaca?

Samochód opłaca się wypożyczać wtedy, kiedy nie jest on nam potrzebny przez cały czas, a potrzebujemy jednie kilka razy w miesiącu gdzieś dojechać. W ten sposób płacimy jedynie za te dni, w których rzeczywiście potrzebujemy skorzystać z samochodu osobowego, a jednocześnie nie jesteśmy zdani na usługi taksówkarskie (nieopłacalne przy dłuższych podróżach zamiejscowych).

Podsumowując, samochód warto wypożyczyć zamiast decydować się na zakup wtedy, gdy nie potrzebujemy go codziennie, a jedynie kilka razy w miesiącu (albo i rzadziej).

[Głosów:3    Średnia:5/5]