kombinezon motocyklowy

Komfortowa i bezpieczna podróż na motocyklu zależy również od doboru odzieży. Jeżeli chcesz czuć się w pełni chroniony, jeżdżąc wygodnie i swobodnie – postaw na kombinezon motocyklowy. Jak wybrać odpowiedni?

Kombinezon motocyklowy to jedno- lub dwuczęściowy strój, zabezpieczający zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Odpowiednio dobrany zwiększa komfort jazdy motocyklem, chroni od wiatru, czynników zewnętrznych (m.in. kamieni), ale – co najważniejsze – przyjmuje na siebie siłę zderzenia w czasie upadku na drogę, osłaniając skórę przed poważnym otarciem. Pamiętaj jednak, że wyłącznie wysokiej klasy kombinezon spełni wszystkie powyższe zadania.

Jakie cechy powinien mieć dobry kombinezon motocyklowy?

Przede wszystkim powinieneś kupić kombinezon, który będzie wykonany z trwałych materiałów, niezależnie czy chodzi o skórę czy tkaniny tekstylne. W przypadku ewentualnej wywrotki siła oddziałująca na kombinezon będzie duża, a materiał nie powinien się przetrzeć, chroniąc skórę przed ranami. Dodatkowo profesjonalny i skuteczny strój posiada wbudowane w newralgicznych miejscach protektory, które zabezpieczą m.in. łokcie czy kolana.

Ważne jest również, aby odzież pozwalała skórze na oddychanie. To szczególnie pożądana cecha, jeżeli jeździsz w dłuższe trasy. W kombinezonie nie powinieneś się przegrzewać, nawet w czasie wysokich temperatur powietrza. Poza tym warto sprawdzić, czy Twój nowy kombinezon będzie chronił przed deszczem. W przypadku napotkania niewielkich opadów nie powinieneś się za bardzo zmoczyć. Niektóre posiadają nawet specjalną podpinkę, która umożliwi jazdę w czasie chłodniejszych dni, a także podczas ulewy.

Kupując kombinezon, zwróć uwagę, czy posiada on elementy odblaskowe zwiększające widoczność podczas jazdy oraz użytkowe kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny (np. na telefon czy kartę bankomatową i prawo jazdy). Najważniejsze jest jednak to, żeby komplet dopasować do własnych upodobań – tylko komfortowy i wygodny strój zapewni pełne bezpieczeństwo i swobodę podróży.

Kombinezon skórzany czy tekstylny?

Najczęściej możesz spotkać kombinezony motocyklowe wykonane ze skóry albo z materiałów tekstylnych. Skórzane są grubsze i bardziej odporne na przetarcia. Amortyzują też uderzenia kamieni czy innych przedmiotów, które mogą wylecieć spod kół innego pojazdu. Niestety tego typu kombinezony są na ogół mniej wygodne, cięższe oraz słabo wentylowane – przez to Twoje ciało będzie podatne na przegrzanie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kombinezon skórzany? W czasie jazdy sportowej i krótkich wypadów za miasto. Podczas takiej jazdy Twoja skóra nie będzie się przegrzewać, a gruby materiał zapewni wyższe bezpieczeństwo (wysoki poziom ochrony dają np. kombinezony Shima).

Z kolei kombinezony tekstylne są zwykle bardziej odporne na działanie deszczu i pozwalają na większą swobodę ruchu. Są wykonane z materiałów, które gwarantują pełną wentylację ciała. Najczęściej są dużo lżejsze od strojów skórzanych oraz posiadają ocieplane membrany. Świetnie dopasowują się do ciała i na pewno pozwalają na bardziej komfortową jazdę (do tej grupy należą m.in. kombinezony Rebelhorn). Z tego względu wybierają je motocykliści korzystający z turystycznych maszyn.

Jaka jest różnica pomiędzy kombinezonem jedno- i dwuczęściowym?

Poza materiałem wykonania, kombinezony dzieli się na te złożone z jednej i dwóch części. W przypadku odzieży jednoczęściowej kurtka połączona jest trwale ze spodniami. Zakłada się je przy pomocy zamka błyskawicznego, umieszczonego z przodu. Jednoczęściowy kombinezon zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa poprzez zwartą konstrukcję oraz idealne dopasowanie protektorów. Świetnie nadaje się do jazdy sportowej, jednak do rekreacyjnego i turystycznego podróżowania może być zbyt ciasny i niewygodny.

Dwuczęściowy kostium to zestaw złożony z kurtki i spodni, często spinanej przez dodatkowy pas lub za pomocą zamka błyskawicznego. Jest bardziej komfortowy i pozwala na swobodne zdjęcie górnej części np. podczas postoju. Ze względu na mniejsze dopasowanie do kierowcy i ryzyko przesunięcia protektorów, nie daje tak pełnego poczucia bezpieczeństwa jak jednoczęściowy element, chociaż też bardzo dobrze chroni ciało.

Wygodny i bezpieczny strój to podstawa jazdy motocyklem!

Pamiętaj, że niezależnie czy wybierzesz wariant jedno- czy dwuczęściowy albo skórzany czy tekstylny – ważne jest, aby był dobrze dopasowany do Twojego ciała i potrzeb. Z kombinezonu korzystaj podczas każdej wycieczki motocyklowej. Tylko w ten sposób zapewniasz sobie najwyższą ochronę przed skutkami ewentualnych kolizji czy upadków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]