Benzyna i diesel - wady i zalety

Podczas zakupu samochodu pojawia się kwestia wyboru rodzaju jednostki napędowej pomiędzy silnikiem diesla i benzynowym. Co warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru?

W zdecydowanej większości pojazdy z silnikiem benzynowym są tańsze niż ich odpowiedniki z silnikiem wysokoprężnym. Mimo podobnej ceny oleju napędowego i benzyny generują one jednak większe koszty użytkowania, ze względu na wyższe spalanie. Z drugiej strony warto wspomnieć, że obsługa serwisowa jest znacznie tańsza w przypadku aut z silnikiem benzynowym. Charakteryzują się one bowiem prostszą konstrukcją i nie posiadają elementów bardzo podatnych na zużycie. Takie artukuły montowane są przede wszystkim w samochodach miejskich, które służą do podróży na niewielkich dystansach. Jednak w zestawieniu z instalacją gazową mogą stanowić konkurencję dla silników diesla. koszt instalacji LPG jest zazwyczaj podobny lub nawet niższy niż różnica w cenie pomiędzy silnikiem benzynowym i diesla.

Z kolei silniki diesla są droższe, ale cechują się znacznie niższym spalaniem. Jest to ekonomiczne opłacalne zwłaszcza w przypadku podróżowania na większych dystansach. Dawniej uważano je za niezawodne i bardzo trwałe. Jednak z uwagi na niedoskonałości w dynamice jazdy musiano wprowadzić pewne modyfikacje. Współczesne diesle posiadają turbosprężarkę, bezpośredni wtrysk paliwa oraz dwumasowe koło zapasowe. W ten sposób spadła ich trwałość, choć komfort jazdy uległ poprawie. Koszty naprawy i przeglądu są w przypadku tych silników znacznie większe niż silników benzynowych.

Kilka lat temu różnice pomiędzy silnikami diesla i benzynowymi były ogromne i wybór był bardzo trudny. W ciągu kilku lat uległo to jednak zmianie. Oba rodzaje uległy pewnym modyfikacjom, dzięki którym pogorszeniu uległa trwałość silników. Podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę sposób eksploatacji pojazdu oraz podliczyć ewentualne koszty jego używania. Silnik diesla jest droższy, ale generuje niższe koszty. Z kolei benzynowy jest tańszy, prostszy podczas napraw.

[Głosów:1    Średnia:5/5]