Jak należy wymieniać opony samochodowe?

Wymiana opon najczęściej następuje w okresie wiosny i późnej jesieni, gdy pojawia się już pierwszy śnieg. Zdecydowana większość kierowców korzysta przy tym z pomocy doświadczonych warsztatów wulkanizacyjnych. Część jednak próbuje wymiany dokonać samodzielnie, chcąc uniknąć kolejek. Z pozoru jest to łatwe. Jak należy do tego przystąpić?

Pojazd trzeba ustawić na płaskiej i utwardzonej powierzchni. Hamulec ręczny powinien być zaciągnięty i ustawiony pierwszy bieg. Dla bezpieczeństwa pod koło można podłożyć kliny. Wymianę należy zacząć od poluzowania śrub przy użyciu specjalnego klucza. Auto trzeba następnie podlewarować. Tutaj istotną kwestią jest umieszczenie podnośnika w określonym miejscu. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia podłogi auta. W kolejnym etapie trzeba odkręcić śruby i zdjąć koło. Przed założeniem nowego warto przeczyścić powierzchnię piasty przy pomocy drucianej szczotki. Spryskanie jej smarem miedzianym ułatwi ewentualną wymianę w przyszłości. Podczas wymiany można również sprawdzić stan zużycia klocków hamulcowych. Śruby dokręca się naprzemiennie na krzyż. Po zdjęciu samochodu z podnośnika należy je raz jeszcze dociągnąć. Na samym końcu trzeba sprawdzić ciśnienie w kołach i otrzymane wartości skontrolować z tymi znajdującymi się w instrukcji pojazdu.

Podczas wymiany ogumienia na poboczu obowiązkowo trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa. Za samochodem powinien się znaleźć trójkąt ostrzegawczy, a osoba dokonująca wymiany powinna mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Trzeba także włączyć światła awaryjne. Z uwagi na nie najlepszy stan polskich dróg co roku zaleca się wyważać koła. Odpowiednim momentem do tego jest oczywiście sezonowa wymiana opon. Odpowiednio wyważone ogumienie zapewnia wysoki komfort jazdy.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesna wymiana wszystkich czterech opon lub ewentualnie parami na jednej osi. Jeśli artukuły te są kierunkowe lub asymetryczne ważną kwestią jest również kierunek montażu. W aucie nie wolno także stosować w tym samym momencie opon radialnych i diagonalnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]