Jazda próbna nowym samochodem. Na co zwrócić uwagę?

O co zapytać dealera samochodowego przed wyruszeniem na jazdę testową oraz na jakie elementy zwrócić uwagę już podczas prowadzenia auta?

Kupno samochodu, zwłaszcza nowego, to poważna i kosztowna inwestycja. Jej koniecznym elementem powinna być jazda próbna, która pozwoli sprawdzić, czy faktycznie auto sprawdzi się w warunkach drogowych oraz czy będzie odpowiednie dla konkretnego użytkownika. Chodzi o względy techniczne, ale także po prostu komfort jazdy. 

Co ustalić z dealerem?

Każdy salon samochodowy ma swoje własne zasady, dotyczące jazdy próbnej. Jeżeli użytkownika poważnie interesuje dany model auta, powinien zgłosić się do dealera. Jazda testowa wymaga umówienia konkretnej daty i godziny. W danym terminie trzeba stawić się w salonie. Pierwsze ustalenia będą dotyczyć tego, czy jazda odbędzie się z dealerem czy bez niego? Niektóre salony samochodowe umożliwiają jedynie jazdę testową z przedstawicielem firmy obok. W innych wypadkach, po podpisaniu odpowiedniego oświadczenia, można w trasę wyruszyć samodzielnie. Warto zapytać w salonie, czy można wziąć ze sobą na jazdę próbną osobę znajomą, która zna się na motoryzacji na przykład zawodowo. Taka osoba pomoże zauważyć ewentualne niepokojące elementy, takie jak niewłaściwa praca silnika. Spojrzy też bez emocji na auto i dzięki temu będzie mogła doradzić w sposób bardziej obiektywny.

Uważna obserwacja i słuchanie auta podczas jazdy

Kolejna kwestia to ustalenie z dealerem trasy i długości jazdy próbnej. Najczęściej domyślnie jest to kilka kilometrów w najbliższej okolicy salonu, jednakże jeżeli jest tylko taka możliwość, warto się umówić na jazdę próbną na przykład na całą godzinę. Dzięki temu można samochód miejski przetestować właśnie na mieście, jeżeli chodzi o jego zwrotność, łatwość parkowania i hamowania. Natomiast pojazdy terenowe warto testować również w odpowiednich do tego warunkach. Dobrze jest także wyjechać z miasta, by można się było rozpędzić.

Już podczas jazdy próbnej konieczne jest wyłączenie radia i klimatyzacji oraz dokładne przysłuchiwanie się pracy auta. Trzeba sprawić pracę silnika, reakcję auta na pedał gazu, jego pracę na jałowym biegu oraz pracę skrzyni biegów. Jazda próbna pozwala ocenić też stan zawieszenia, szybkość hamowania awaryjnego czy łatwość wchodzenia w zakręty. Należy zwrócić uwagę, jak działa ABS i kontrola trakcji. 

Techniczne priorytety

Nowe modele samochodów zwykle nie mają mankamentów, jeżeli chodzi o tapicerkę czy wszelkie elementy wyposażenia wnętrza. Zdecydowanie lepiej jest się więc skupić na sprawach technicznych, na przykład na tym, czy samochód nie wydaje dziwnych dźwięków i czy jego praca nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dlatego podczas jazdy najlepiej jest powstrzymać się od rozmów z dealerem, które mogłyby odwrócić uwagę od mankamentów technicznych, ale także sprawić, że potencjalny kupujący zapomni skoncentrować się na pewnych ważnych detalach. Ostatecznie, jeżeli nic w aucie nie budzi niepokoju, trzeba też sprawdzić, czy samo jego prowadzenie jest wygodne, na przykład ze względu na warunki fizyczne kierowcy.

[Głosów:16    Średnia:2.4/5]