Wymiana filtrów samochodowych

Filtry samochodowe to materiały eksploatacyjne, które sprawiają, że Twoje auto pracuje płynnie i bezawaryjnie. Dostępne są różnorodne rodzaje filtrów odpowiedzialnych za zapobieganie zabrudzeń różnorodnych układów samochodu.

Jakie dostępne są główne rodzaje filtrów?

• Filtry powietrza. Są to części, które wykonane są z porowatych lub włóknistych materiałów. Usuwają one różnorodne zanieczyszczenia i zabrudzenia, takie jak pył, pleśń, bakterie, pyłki. Dostępne są filtry powietrza dolotowego (silnika) oraz filtry kabinowe. Filtry powietrza dolotowego odpowiedzialne są za oczyszczanie powietrza, które zasysane jest przez silnik; z kolei filtry kabinowe dostarczają czyste powietrze do wnętrza kabiny eliminując z niego nie tylko cząstki stałe, ale i także nieprzyjemne zapachy. Filtry powietrza są zazwyczaj wykonane z papieru, pianki lub bawełny.
Filtry oleju. Dane części są zazwyczaj wykonane z celulozy lub włókniny szklanej. Filtry oleju można znaleźć w różnorodnych układach samochodu: filtrują one olej w silniku, układzie hydraulicznym, skrzyni biegów, układzie smarowania oraz inne rodzaje olejów. Dane filtry są niezwykle istotne, gdyż zapewniają one bezawaryjną pracę głównych podzespołów oraz części samochodu.
• Filtry paliwa. Dane filtry dostarczają czyste paliwo do silnika. W samochodach benzynowych zamontowane są zazwyczaj dwa filtry paliwa do grubszego i drobniejszego filtrowania. W samochodach Diesla dane części są wykorzystywane do wychwytywania wody z paliwa. Posiadają one kształt miseczki, a woda gromadzi się na ich spodzie, gdyż jest cięższa niż paliwo.
• Filtry cząstek stałych. Danego rodzaju filtry można znaleźć wyłącznie w silnikach Diesla. Dane części pomagają w zmniejszaniu szkodliwych gazów spalinowych przedostających się do atmosfery.

Dostępne są także inne rodzaje filtrów, które można znaleźć w samochodach w zależności od jego modeli, roku produkcji oraz konfiguracji: na przykład, filtr powietrza na odmę (PCV) lub filtr układu recyrkulacji spalin.

Niemniej jednak powinieneś zawsze pamiętać, że filtry to materiały eksploatacyjne i posiadają z góry określone okresy wymiany.

Kiedy nadszedł czas na wymianę filtrów?

Okres wymiany filtra waha się w zależności od jego rodzaju oraz warunków jezdnych. Taka informacja zawarta jest w instrukcji obsługi samochodu. Średnio okres wymiany filtra jest następujący:

• Filtry powietrza dolotowego (silnika) – po każdokrotnym przejechaniu 25 000 km;
• Filtry powietrza kabinowego – po każdokrotnym przejechaniu 15 000 – 25 000 km, a w wyjątkowo zapylonych obszarach – po każdokrotnym przejechaniu 6 000 – 7 000 km;
• Filtry oleju – po 12 miesiącach użytkowania lub raz za 10 000 – 15 000 km. Filtry oleju należy wymieniać wraz z wymianą oleju.
• Filtry paliwa – należy je wymieniać po każdokrotnym przejechaniu 45 000 – 55 000 km.

Wybór filtrów na rynku motoryzacyjnym jest ogromny. Dane części produkowane są przez takie firmy jak Bosch, K&N, Mann Filter, AEM Dryflow, FRAM, Purolator i wiele innych.

Czy masz zamiar wymienić olej I filtry w swoim samochodzie? U nas będziesz w stanie znaleźć ogromny wybór tych i innych części samochodowych: świec zapłonowych, piór wycieraczek szyby czołowej, klocków i tarcz hamulcowych, itp. Przystępne ceny, rozsądny koszt dostawy, oferty promocyjne, wyprzedaże i zniżki pomogą Tobie w sprawieniu, aby Twój samochód pracował bezawaryjnie bez ponoszenia zbyt wysokich kosztów. Kupuj i oszczędzaj razem z Autoczesciexpert.pl!

[Głosów:0    Średnia:0/5]