Jednym z najpopularniejszych rodzajów przekładni zębatych bez wątpienia są przekładnie planetarne czasem zwane obiegowymi. Jak one działają? I gdzie mają swoje zastosowanie? O tym poniżej.
Przekładnie planetarne – budowa i zasada działania
Ten typ przekładni cechuje się przemieszczaniem osi obrotu dla przynajmniej jednego koła zębatego. Jest to wynikiem budowy samego elementu. Mianowicie złożona jest ona z kilku kół głównych, wewnętrznych, a także kół obiegowych. Te ostatnie zainstalowane są bezpośrednio na jarzmie. Co wyróżnia przekładnie planetarne? Otóż mogą one przenosić moc o dużej wartości, a sama ich konstrukcja jest bardzo zwarta. Z czego bierze się ta właśnie cecha? Z tego, że przekładnia daje możliwość przenoszenia mocy na podstawie trzech wartości przełożenia.
Przekładnie planetarne zastosowanie
Już na samym początku można napisać, że zastosowanie przekładni planetarnych jest niezwykle obszerne. Przenoszenie dużych obciążeń sprawia, że wykorzystuje się je głównie tam gdzie występują silniki o dużej mocy. Mowa tutaj więc o turbinach, lokomotywach, pojazdach szynowych, a także różnego typu pojazdach budowlanych i innych. Można je jednak spotkać także na co dzień, gdyż stosuje się je między innymi w obrabiarkach. Przekładnie planetarne stosuje się również w autach z napędem 4×4.
Zalety przekładni planetarnych
Jedną z najcenniejszych zalet przekładni planetarnych jest ich niska awaryjność. Wynika ona z tego, że obciążenie jest rozkładane równomiernie na satelity i koła zębate. Dzięki temu aplikacja, w której została zamontowana przekładnia może pracować przez długi czas bez zarzutu. W tym czasie może realizować przełożenia dużego momentu obrotowego. Przekładnie planetarne do nabycia w specjalistycznych firmach takich jak https://motovario.com.pl/ można w pewnym sensie ze sobą łączyć. Mowa tutaj o zestawianiu kilku przekładni, by dobierać dowolne przełożenia dzięki obecności kilku stopni planetarnych. Zespół będzie cechowała cicha praca, co również należy niewątpliwie do zalet tego rozwiązania.