O jakich obowiązkach kierowcy warto pamiętać

Kierowcy, w zależności od tego, jakie pojazdy prowadzą i jakie uprawnienia mają, są obciążeni szeregiem obowiązków. Ich przestrzeganie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. W związku z tym trzeba o nich pamiętać nawet podczas sporadycznej jazdy na krótkich dystansach. Co jest w tym kontekście kluczowe? Na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę?

Każdy kierowca wie, że od jego działania i podejmowanych decyzji zależy poziom bezpieczeństwa na drodze. Nie wszystko jest jednak kwestią rozsądku i rozwagi, ponieważ ważne są również obowiązki narzucane przez przepisy prawa.

5 obowiązków kierowców, o których warto pamiętać

Kierowcy auta osobowego, motocykla czy ciężarówki mają nieco inne uprawnienia, a co za tym idzie także obowiązki. Te ujęte w poniższym zestawieniu mają w większości uniwersalny charakter — dotyczą wielu grup kierujących różnymi typami pojazdów.

1. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Każdy uczestnik ruchu jest zobowiązany do tego, aby przestrzegać przepisów związanych z ruchem drogowym. Przede wszystkim wynikają z nich reguły, które mówią o tym, kiedy ma się pierwszeństwo, kiedy należy go ustąpić, w jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność, czy co oznaczają poszczególne znaki. Stosowanie się do norm w tym zakresie umożliwia przede wszystkim bezpieczną jazdę.

Chroni jednak przed czymś jeszcze — przed restrykcjami prawnymi wynikającymi z łamania przepisów. Obecnie mandaty są bardzo obciążające dla kierowców — w przypadku przekroczenia prędkości mogą wynosić nawet 5 000 zł (dla osób w recydywie). Otrzymując je, dostaje się wysokie kary finansowe i dużą ilość punktów karnych, co może z czasem doprowadzić nawet do utraty prawa jazdy.

Przestrzegając przepisów ruchu drogowego, chronisz się przed wynikającymi z ich łamania konsekwencjami finansowymi. Zmniejszasz ryzyko utraty uprawnień do kierowania pojazdem. Dbasz też o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

2. Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu

Auta się psują i wie o tym każdy właściciel pojazdu oraz wszyscy kierowcy. Do awarii często dochodzi w najmniej spodziewanych momentach — podczas długich tras, rodzinnych wakacji, ale nie tylko. Mogą zdarzyć się też w drodze do pracy czy tuż przed wyjazdem po dziecko do przedszkola. Widmo zbliżających się wydatków i stres związany z całą sytuacją zdecydowanie nie są bezpieczne. Jeśli do usterki dojdzie np. na drodze, może to spowodować kolizję czy nawet karambol.

Aby zmniejszyć ryzyko takich sytuacji, kierowcy powinni dokonywać regularnego sprawdzania stanu technicznego auta. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o badania realizowane raz w roku. Na kontrolę trzeba się udać zawsze, gdy zauważy się niepokojące objawy (np. spadki mocy w samochodzie, wycieki olejów) oraz po wypadkach i kolizjach.

3. Wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń

Każdy właściciel pojazdu musi wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej, która zapewnia ochronę osobom trzecim przed finansowymi skutkami działań, w których trakcie wyrządza się szkodę. Możesz wykupić ubezpieczenia OC na rankomat.pl. Znajdziesz tam sprawdzone oferty wielu towarzystw, które szybko i sprawnie ze sobą porównasz — bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla Ciebie momencie.

Pamiętaj, że za opóźnienie w wykupieniu polisy grożą wysokie kary. Jeśli spóźnisz się z zawarciem ubezpieczenia samochodu osobowego powyżej 14 dni, zapłacisz 6 980 zł grzywny. Wysokość kar wciąż rośnie i od czerwca 2024 w tej sytuacji trzeba będzie zapłacić już 7 200 zł.

4. Dbanie o ważność uprawnień do kierowania pojazdem

Jeszcze do niedawna prawa jazdy miały bezterminowy charakter. To już jednak przeszłość. Obecnie można otrzymać je maksymalnie na 15 lat. Po tym czasie będzie trzeba wymienić dokumenty na nowe, aby znów móc legalnie poruszać się po drogach. Co więcej, opinia lekarza może skrócić okres ważności dokumentu.

Co jednak ważne, osoby, które wcześniej otrzymały bezterminowe prawo jazdy, w rzeczywistości mają je dzisiaj w tej formie już tylko z nazwy. Dokumenty trzeba będzie wymienić do 2033 roku.

5. Testy psychologiczne

Czym są testy psychologiczne? Psychotesty to formalność, która dotyczy całkiem szerokiej grupy kierowców. Do ich przejścia są zobowiązane m.in. osoby starające się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, chcące uzyskać pozwolenie na prowadzenie tramwaju czy te, które są kandydatami na instruktorów jazdy.

Badania są realizowane przez uprawnione do tego podmioty, a ten, kto chce się im poddać, musi liczyć się z koniecznością poniesienia wydatku w kwocie około 150 zł. Procedura nie jest szczególnie skomplikowana i nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba też się nią stresować — to formalność, która ma pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

Kierowcy są obciążenie szeregiem obowiązków, których muszą dopełniać. Są one związane z wydatkami, formalnościami czy wizytami w urzędzie. Mają jednak wpływać na bezpieczeństwo na drodze, a także na ogólny ład prawny w kraju. Z perspektywy tych, którzy są nimi związani, ich przestrzeganie pozwala uniknąć poważnych restrykcji, w tym przede wszystkim kar finansowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]