Użytkując samochód każdego dnia bardzo dobrze wiemy, że wymaga on dużego zainteresowania. Musimy zwracać uwagę na wszystko. Istotny jest dźwięk silnika, hamulce, światła, kierunkowskazy itp. Niemniej ważne jest także ogumienie, gdyż w dużym stopniu odpowiada ono za nasze bezpieczeństwo. Wielu kierowców jeździ na zbyt zużytych oponach, a co za tym idzie naraża siebie, swoich pasażerów, oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

 Policja zwraca na to uwagę, dlatego niejednokrotnie przyczynia się do uświadomienia kierowcom jak naprawdę wyglądają ich opony, oraz jak dużym zagrożeniem są na drodze. Odpowiedzialny kierowca czy właściciel pojazdu nie powinien czekać na reprymendę czy przykre zdarzenie, ale w ogóle nie wsiadać za kierownicę zanim ogumienie nie zostanie wymienione. Oczywiście wymiana, to nie tylko kwestia zużytych opon. Jeśli użytkujemy opony letnie i zimowe, to przed nadchodzącym sezonem powinniśmy to zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja temperatur. To dobra podpowiedź, jeśli chodzi o dokonywanie sezonowych wymian ogumienia w pojazdach. Z kolei osoby, które preferują ogumienie całoroczne nie muszą dokonywać wymian w ciągu roku, chyba że wymaga tego sytuacja. Koła samochodu są istotnym jego elementem. Oprócz ogumienia muszą być dobrze przykręcone, ponieważ niedokręcone śruby grożą poważnymi wypadkami. Generalnie, jeśli mówimy o kołach, za pomocą których pojazd się toczy wszystko musi być w najlepszym porządku.

Produkcja opon

Producenci opon, to bardzo duża konkurencja na rynku. W związku z powyższym wybór marek ogumienia jest bardzo duży. Oferują oni opony do różnych pojazdów zarówno sezonowe jak też całoroczne. Różnice w produkcji wyżej wymienionych opon jest duża. Przede wszystkim w mieszance gumy, jak też w bieżniku. Ogumienie letnie jest wykonane z mieszanki gumy, która świetnie sprawdza się w wyższych temperaturach, na powierzchni suchej i mokrej. W związku z tym absolutnie nie nadaje się do jazdy w okresie zimowym. Z kolei opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która sprawia, że przyczepność kół do podłoża jest znakomita zimą, kiedy temperatury są niskie, a drogi mokre, oblodzone lub pokryte śniegiem. Biorąc pod uwagę opony całoroczne wykonuje się je z mieszanki gumy, która jest pewnego rodzaju kompromisem względem mieszanek gumy opon letnich i zimowych. Dlatego ogumienie całoroczne okazuje się być dobre w użytkowaniu przez cały rok bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. Trudno powiedzieć, jakich powinniśmy używać. Niektórzy właściciele samochodów preferują sezonowe, a inni całoroczne ogumienie. Ta kwestia jest indywidualnym podejściem do tematu.

Jak dbać o opony?

Ogumienie nowe nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy, że będziemy jeździć normalnie, czyli zachowując poprawną technikę jazdy. Osoby, które lubią poszaleć na piskach opon muszą liczyć się z szybszym ich zużyciem. Niemniej musimy pamiętać, że po jednym sezonie użytkowania opon podczas wymiany na inne koniecznie trzeba dokonać konserwacji. Robi się to za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Podobnie jest z oponami całorocznymi. Wiadomo, że takowych nie wymieniamy sezonowo, ale po każdym lecie i każdej zimie powinniśmy zdjąć je w celu konserwacji, a następnie założyć ponownie zwracając oczywiście uwagę na poprawne i mocne dokręcenie śrub. Podczas ogólnej kosmetyki auta nie zaszkodzi wymywać ogumienie. Piasek i drobne kamyki, jakie mogą utknąć w bieżniku zostają wtedy wypłukane, a bieżnik w pełni spełnia swoją rolę. Warto także nadmienić, że kiedy wymieniamy ogumienie sezonowe, to te opony, które zdejmujemy przed konserwacją powinny być dokładnie umyte i wysuszone. Następnie wykonujemy konserwację i w idealnym stanie wkładamy do pokrowców w celu tzw. leżakowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]