Dlaczego warto skorzystać z Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdu

Ewidencja przebiegu pojazdu to pojęcie dobrze znane każdemu przedsiębiorcy używającemu auta do celów służbowych. Nic dziwnego – dzięki niej, można odliczyć do 100% podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem. Jeszcze do niedawna była żmudnym, papierowym procesem, podczas którego trzeba było spisywać ręcznie dane po każdej podróży. Jednak rozwój technologiczny w dużym stopniu zautomatyzował ten proces – teraz ewidencję przebiegu pojazdu można prowadzić w formie elektronicznej. Jak to działa i dlaczego warto digitalizować ten proces?

Zacznij od montażu lokalizatora GPS

Pierwszym krokiem w elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdu jest instalacja lokalizatora GPS w pojeździe. W zależności od potrzeb możesz wybrać moduł w oparciu o dane, które zbiera. Dla niektórych wystarczające będą jedynie dane lokalizacyjne, dla innych natomiast będą też ważne informacje z czujników w aucie. Ważny jest także sposób instalacji – urządzenia montowane bezpośrednio w szynie CAN będą instalowane zdecydowanie dłużej niż przykładowo, lokalizator wsadzany do gniazda OBD. Warto więc uzależnić sposób montażu od ilości wyposażanych aut.

Dopełnij formalności – złóż VAT-26

Następnym krokiem jest złożenie w urzędzie skarbowym dokumentu VAT-26, który pozwoli odliczyć przedsiębiorcy do 100% podatku VAT. Należy to zrobić nie później niż do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został poniesiony pierwszy koszt związany z danym pojazdem. Tłumacząc na bardziej przystępny język – jeśli kupisz auto 1 stycznia, to do 25 lutego masz czas, aby złożyć wniosek.

Ciesz się elektroniczną ewidencją przebiegu pojazdu!

Po dopełnieniu wszystkich formalności, możesz wreszcie cieszyć się elektroniczną ewidencją przebiegu pojazdu. Dzięki lokalizatorowi GPS wszystko odbywa się automatycznie, a osoba zarządzająca musi jedynie pobierać raporty na temat przejechanych kilometrów. Jeśli korzystasz z dobrej jakości systemu, on sam stworzy kilometrówkę zgodnie z wymogami ustawowymi.

Jakie korzyści daje elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu?

Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu to przede wszystkim ogromna automatyzacja – zamiast żmudnego spisywania stanu licznika co przejazd, wystarczy kilka kliknięć do wygenerowania przejazdu. Oznacza to także znaczną oszczędność czasu, który można poświęcić na inne zadania. Automatyzacja sama w sobie to ogromny plus, jednak to nie wszystko!

Gdy już masz zainstalowany lokalizator GPS masz dostęp do wielu innych funkcji, które mogą przyczynić się do oszczędności i optymalizacji floty lub auta. Przykładem jest kontrola poziomu oraz zakupu paliwa. Przedsiębiorcy od lat zmagają się z nieuczciwymi pracownikami oraz kradzieżami benzyny. Monitoring GPS doskonale radzi sobie z tym problemem.

Kontrolę pracowników zapewnia także całodobowy dostęp do bieżącej i przeszłej lokalizacji pojazdu, a także szereg raportów. Dzięki temu zestawowi danych dowiesz się więcej na temat tego w jaki sposób jest eksploatowany pojazd oraz czy kierowcy pracują uczciwe i nie robią sobie dodatkowych przerw lub zjazdów z trasy.

Sprawdzone lokalizatory do elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdu!

Nie każdy lokalizator GPS gwarantuje poprawne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Sprawdzoną firmą, z którą w prosty sposób rozliczysz kilometrówkę jest IKOL – od lat zajmuje się szeroko pojętym monitoringiem GPS, a raporty ze zintegrowanego systemu są zgodne z wymogami ustawowymi. Koniecznie sprawdź ich ofertę i zainstaluj lokalizator zgodny z Twoimi oczekiwaniami!

[Głosów:2    Średnia:5/5]