Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie

Jakie artukuły i wyposażenie powinno znaleźć się w każdym samochodzie? Co należy ze sobą wozić aby uniknąć mandatu?

Prawo Unii Europejskiej nie jest zgodne pod względem przepisów dotyczących podstawowego wyposażenia samochody. W różnych krajach wygląda to inaczej. Brak jakiegokolwiek elementu skutkować może nawet mandatem. W Polsce w każdym aucie musi znaleźć się np. gaśnica o odpowiednich wymiarach. na mocy rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury jej waga nie powinna być niższa niż 1 kg. co roku należy poddawać ją przeglądowi. W aucie najlepiej sprawdza się kompaktowa gaśnica typu ABC, która nadaje się także do gaszenia większych pożarów. Jej cena to zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Podstawowym elementem wyposażenia pojazdu jest również trójkąt ostrzegawczy posiadający ważną homologację. Posiada ona stosunkowo dużą powierzchnię odblaskową, dzięki czemu jest widoczny nawet z większej odległości. W przypadku wystąpienia awarii poza obszarem zabudowanym należy go ustawić w odległości około 50 m od auta. Na autostradzie jest to z kolei 100 m. Trójkąt przydaje się też w czasie holowania pojazdu. Umieszcza się go wówczas z lewej strony samochodu.

W wielu państwach UE istnieje również obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej. Ma ona chronić kierowcę podczas awarii i ograniczonej widoczności. Warto także zainwestować w koło zapasowe. Przydać się może też podręczny zestaw apteczny, choć jego posiadanie nie jest obowiązkowe. Powinny się w nim znaleźć opatrunki, kompresy gazowe, plastry, woda utleniona, rękawiczki ochronne oraz ustnik do sztucznego oddychania. Podczas podróży przydatny może okazać się dodatkowy kanister z benzyną. W razie braku paliwa pozwoli on na dotarcie do najbliższej stacji benzynowej.

W Polsce obowiązkowe jest jedynie posiadanie trójkąt ostrzegawczego oraz gaśnicy o określonych wymiarach. Warto jednak wozić w samochodzie także inny sprzęt np. apteczkę z podstawowymi medykamentami, koło zapasowe czy kanister z zapasem benzyny. Wszystko to może się przydać w sytuacji awaryjnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułFormalności związane z zakupem samochodu

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)