opony zimowe

Coraz bardziej zmniejsza się rzesza osób negujących sens stosowania ogumienia sezonowego. Wątpliwości nawet największych sceptyków kończą się zazwyczaj wraz z pierwszym niekontrolowanym poślizgiem, a o ten nietrudno w przypadku poruszania się na letnich oponach po zaśnieżonej lub pokrytej błotem pośniegowym nawierzchni. Zastanówmy się zatem, jak korzystnie kupić opony zimowe.

Dlaczego warto kupić opony zimowe?

Zimy w ostatnich latach nie rozpieszczają nas wprawdzie nadmiarem białego puchu, warto jednak pamiętać, że śnieg nie jest jedynym zagrożeniem czyhającym na kierowców. Już sam spadek temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza niekorzystnie wpływa na charakterystykę pracy ogumienia przeznaczonego do eksploatacji w sezonie letnim. Guma staje się twardsza, przez co cierpi zarówno komfort podróżowania, jak i właściwości trakcyjne. Jeśli dodamy do tego choćby okresowe opady śniegu i występowanie wspomnianego już błota pośniegowego, to wystąpienie niebezpiecznej sytuacji drogowej staje się jedynie kwestią czasu. 

Opony zimowe produkowane są ze specjalnie przygotowanej mieszanki gumowej, która zachowuje swoje cechy nawet podczas największych mrozów. Specjalny jest również kształt bieżnika. Jest on głębszy i bardziej agresywny od tego, który znamy z opon letnich. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne wgryzanie się w zaśnieżoną nawierzchnię, co z kolei umożliwia utrzymanie kontrolowanego toru jazdy i znacząco skraca drogę hamowania. Porównanie hamowania na śniegu przy użyciu opon letnich i zimowych nie pozostawia złudzeń – różnica sięga od kilku do kilkunastu metrów. Jest to dystans, który może ocalić zdrowie i życie zarówno kierowcy i pasażerów, jak i innych użytkowników dróg.

Gdzie szukać najlepszych opon zimowych?

Na rynku znajdziemy duży wybór opon zimowych pochodzących od wielu, często egzotycznych producentów. Ponieważ bezpieczeństwo jest kwestią kluczową, to nie warto eksperymentować. Godnym polecenia będzie skorzystanie z propozycji producentów doświadczonych w produkcji tego typu ogumienia, a w tym miejscu nasze oczy, w sposób naturalny kierują się w stronę Skandynawii. Trudne warunki drogowe oraz długie i ostre zimy sprawiają, że to właśnie na Półwyspie Skandynawskim debiutowała pierwsza na świecie opona zimowa. Był to rok 1934, a autorem nowatorskiej koncepcji były Fińskie Zakłady Gumowe. Ich naturalnym spadkobiercą jest firma Nokian Tyres specjalizująca się w produkcji ogumienia do samochodów osobowych, ciężarówek i maszyn ciężkich.

Produkty tego renomowanego producenta bez trudu możemy zakupić na terenie naszego kraju. Szczecińska firma Tire Expert oferuje najtańsze opony Nokian dostępne w ogromnym wyborze rodzajów i rozmiarów. Zdecydowanie warto postawić na produkty zaprojektowane i wyprodukowane z myślą o najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych. Tym bardziej że zakup jest możliwy za pośrednictwem wygodnego i intuicyjnego sklepu internetowego. Dbałość o bezpieczeństwo jeszcze nigdy nie była tak łatwa, a przy tym korzystna cenowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAutoczęści
Następny artykułOryginalne części samochodowe z ASO

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)