Wpływ promieni UV na karoserię?

Nie tylko mróz i sól drogowa mogą niszczyć karoserię. Swój udział w tym procesie ma też promieniowanie UV. Nie da się unikać słońca (oczywiście zakładając, że jeździmy samochodem, a nie stoi on w garażu przez cały dzień), ale na szczęście można zapobiegać niszczeniu się karoserii. W jaki sposób?

Różne metody, różne efekty

Choć na rynku obecnie pojawia się coraz więcej produktów, które umożliwiają nam stworzenie odpowiedniej ochrony dla lakieru, to jednak większość z nich ma sporą wadę – działają krótkotrwało. Tu trzeba wspomnieć na przykład o szamponie z woskiem czy o samym wosku – będzie on działał przez kilka dni (jeśli użyliśmy wersji z szamponem) lub kilka miesięcy (jeśli jest to czysty wosk). Wydawać by się mogło, że kilka miesięcy to niezły czas, ale musimy pamiętać o tym, że taką ochronę gwarantują tylko woski syntetyczne, nie naturalne, a te niestety mogą nieco psuć efekt.

Niektórzy polecają też stosowanie specjalnej folii ochronnej, ale warto pamiętać, że takie zabiegi powinni wykonywać wyłącznie profesjonaliści. Samodzielne oklejanie może skończyć się tragicznie dla lakieru samochodu.

Jedną z najlepszych i zarazem coraz popularniejszych propozycji jest powłoka ceramiczna fireball. Nie bez powodu mówi się, że są one prawdziwym przełomem dla ochrony lakieru. Do wykonania powłoki ceramiczne fireball używa się nanotechnologii, która zupełnie zmienia wosk. Ten stosowany przy powłokach ceramicznych po nałożeniu na karoserię zmienia się w ciało stałe i w ten sposób staje się „pancerzem” dla naszego samochodu.

Zalety stosowania powłoki ceramicznej fireball

Powłoka ceramiczna jest znacznie bardziej odporna na zarysowania oraz promieniowanie uv. Jest też znacznie trwalsza – dobrze założona powłoka może służyć nawet przez 2 lata, co czyni ją bezkonkurencyjną wobec szamponów czy zwykłego wosku. Duża wytrzymałość powłoki ceramicznej wynika z tego, że jest ona znacznie bardziej odporna na różne środki chemiczne, jakich używamy do czyszczenia samochodu niż np. zwykły wosk.

Powłoka chroni samochód przez cały rok, a więc działa zapobiegawczo nie tylko wtedy, gdy na samochód działają silne promienie słoneczne, ale też wtedy, gdy na drogach pojawia się sól drogowa, a mrozy zaczynają działać na auto destrukcyjnie.

Powłoki ceramiczne to też dobre rozwiązanie dla estetów. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Fireball, w przeciwieństwie do wosków syntetycznych nie pozostawia na samochodzie „sztucznego efektu”. Powłoka gwarantuje wysoki połysk, który zupełnie zmienia wygląd samego samochodu. Dzięki niemu auto wygląda bardziej prestiżowo, a dodatkowo jest znakomicie chronione przed warunkami atmosferycznymi. Warto zainwestować w powłokę ceramiczną i mieć spokój z ochroną lakieru nawet przez dwa lata. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by taki zabieg przeprowadzać wyłącznie w renomowanych zakładach specjalizujących się w autokosmetyce, by zapewnić sobie pewność rewelacyjnie wykonanej usługi. Jeśli zdecydujesz się na założenie powłoki ceramicznej, to musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał oddać samochód do mechanika na 2-3 dni. Nie przejmuj się jednak czasem – efekty zdecydowanie są tego warte.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właścicieli firmy Ecopless z Pszczyny.

[Głosów:3    Średnia:4/5]