Opony motocyklowe

Jazda motocyklem, chociaż przyjemna i bez wątpienia dostarczająca mnóstwo adrenaliny, to jednak jest znacznie bardziej niebezpieczna od podróżowania autem. Zawrotne prędkości, jakie osiąga motocykl, ale też nie tak dobra przyczepność tego pojazdu mechanicznego bardzo często jest przyczyną wypadków. Właśnie dlatego należy dbać o optymalną sprawność motocykla, a szczególną uwagę trzeba zwracać na opony motocyklowe. Wszystko o oponach do motocykla znajdziesz poniżej.

Dopasuj opony do rodzaju motocykla

Przede wszystkim, konieczny staje się właściwy wybór opon. Nie chodzi tylko o ich najlepszą jakość pod względem parametrów technicznych, ale również rodzaj motocykla czy preferowany styl jazdy. Zupełnie inne opony znajdują swoje zastosowanie w przypadku motocykli turystycznych, inne sprawdzą się zaś lepiej w motocyklach sportowych – te warto wybierać z szerokiej oferty dostępnej na https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-sportowe-dunlop. W dobrych sklepach z oponami czy asortymentem motocyklowym bez problemu udaje się znaleźć profesjonalistów, którzy dopasują ten jakże ważny komponent do danego pojazdu.

Regularnie kontroluj stan ogumienia

Zniszczone opony tracą swoją przyczepność, ale stanowią też realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niewidoczna „gołym okiem” usterka może doprowadzić do katastrofalnych w skutkach wypadków. Zły stan opon to zresztą jedna z najczęściej wymienianych przyczyn wypadków z udziałem motocyklistów.

Warto też zaznaczyć, że opony motocyklowe cechuje krótsza żywotność, aniżeli te do samochodów. Eksperci wskazują, że należy je wymieniać średnio po 15 000 przejechanych kilometrów. Jest to oczywiście wskaźnik względny, wiele zależy od intensywności podróżowania, stanu dróg czy osiąganych prędkości.

Dynamiczna jazda motocyklem

Częste i nagłe hamowanie oraz rozwijanie dużych prędkości nie sprzyja zachowaniu dobrego stanu opon w motocyklu. Tak brawurowa jazda może przyczynić się do szybszego starcia bieżnika, przez co znacznie spadnie przyczepność pojazdu oraz zwiększy się ryzyko wpadania w poślizg. Wspominaliśmy już o odpowiednim dopasowaniu opon do rodzaju motocykla i w tym aspekcie ta zasada także się sprawdza.

Jakich opon nie kupować?

Ponieważ w trakcie jazdy motocyklem musi być zachowane należyte bezpieczeństwo, opony w tym pojeździe mechanicznym muszą być doskonałej jakości i bez jakichkolwiek wad, które mogą wpływać nie tylko na komfort podróżowania, ale i wywoływać realne zagrożenie na drodze. Aby móc to zapewnić, nie zaleca się nabywania opon używanych. Ich stan nie jest idealny, nabywca nie ma też świadomości ewentualnych uszkodzeń opon, w tym tych, które są niewidoczne dla oka.

Co więcej, kupując opony do motocykla, należy zweryfikować ich rok produkcji, im są starsze, tym guma może nie wykazywać już tak perfekcyjnych właściwości. Ponadto, liczy się sposób ich składowania, na stan opon niekorzystny wpływ mogą mieć wysokie albo niskie temperatury, padanie silnych promieni słońca czy długotrwałe działanie wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]