odprysk na szybie naprawa

Na szybie Twojego samochodu pojawił się odprysk? Nie musi to oznaczać konieczności wymiany całego elementu. Szybka reakcja może być szansą na utrzymanie dobrej widoczności. Dzięki temu przedłuża się czas użytkowania szyby mimo jej drobnego uszkodzenia. Sprawdź, jak nie dopuścić do powiększenia pęknięcia!

Jakie odpryski na szybie da się naprawić?

Uszkodzenia mechaniczne różnych części pojazdów są normalną oznaką eksploatacji. Czasami powstają w wyniku uderzenia ostrym przedmiotem, kamieniem lub na skutek intensywnych opadów, np. gradobicia. W przypadku szyb zarysowania, odpryski i pęknięcia są potencjalnie problematyczne. Odprysk na przedniej szybie może istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy z czasem ulegnie powiększeniu pod wpływem naprężeń występujących podczas jazdy i zaczyna ograniczać pole widzenia. 

Niekiedy bezpośrednio po powstaniu uszkodzenia ślad na szybie rozchodzi się, tworząc charakterystyczny kształt przypominający pająka. Może on powiększać się i zajmować nawet znaczną powierzchnię szyby. Pęknięcie szkła jest już bardzo poważną usterką, która wymaga wymiany szyby. Dlatego warto działać od razu, by nie dopuścić do takiej sytuacji. 

Wstawienie nowego elementu może być konieczne w sytuacji, gdy odprysk znajduje się blisko brzegu szyby. Nie ma większego sensu naprawiać uszkodzenia, które rozchodzi się liniowo, gdyż sugeruje to powstanie pęknięcia szyby. Duża liczba odprysków jest także przesłanką do podjęcia decyzji o wymianie całej przedniej szyby na nową. 

Jak naprawić niewielki odprysk na szybie?

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, warto spróbować naprawić je samodzielnie. Mały odprysk można zabezpieczyć przy pomocy specjalnej żywicy do szyb. Wnika ona w środek szczeliny i spaja ze sobą szkło, wzmacniając strukturę szyby. 

Pracę warto rozpocząć od dobrego przygotowania powierzchni. Wszystkie elementy używane do nakładania żywicy muszą być całkowicie czyste. Przed przystąpieniem do naprawy odprysków należy bardzo delikatnie oczyścić miejsce uszkodzenia. Po zakończeniu aplikacji wyrównaj wszystko przy pomocy polerki. Pamiętaj, by robić to z wyczuciem, aby nie doprowadzić do rozejścia się naprawionego elementu. 

Po zamaskowaniu odprysku żywicą uszkodzenie nadal może być widoczne, zwłaszcza przy dobrym oświetleniu. Jednak w ten sposób minimalizuje się ryzyko rozejścia się odprysku i powstania większych ubytków. Szacuje się, że prawidłowo naprawiona szyba jest niemal tak samo wytrzymała, jak nowy element bez uszkodzeń. 

Naprawa odprysku na szybie u specjalisty – czy warto?

W przypadku większych uszkodzeń lub wtedy, gdy nie chcesz sam podejmować się naprawy odprysków na szybie, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Musisz się wtedy liczyć z tym, że podczas prac może dojść do pęknięcia szyby. Uszkodzenie szyby podczas naprawy zdarza się dość rzadko, jednak żaden profesjonalny mechanik nie da Ci stuprocentowej pewności, że naprawa zakończy się sukcesem. Pracownicy warsztatu dysponują dużym doświadczeniem oraz narzędziami potrzebnymi do fachowej naprawy szyby. To zapewnia lepszy efekt wizualny i dobrą trwałość szyby po naprawie.

Jakie są szanse na to, że odprysk doprowadzi do powstania dużej rysy?

Niestety czasami zdarza się, że nawet mimo szybkiego podjęcia naprawy nie udaje się odpowiednio zabezpieczyć odprysku i szyba pęka. Dlaczego tak się dzieje i jakie jest prawdopodobieństwo, że tak się stanie w Twoim przypadku? Pęknięcie szyby na skutek pojawienia się odprysku może być efektem dużych naprężeń lub niewystarczającego wniknięcia żywicy w szczelinę. Jeśli tworzywo nie wypełni równomiernie uszkodzenia, powierzchnia będzie bardziej podatna na działające na nią siły. Dlatego bardzo ważna jest precyzja wykonania oraz użycie profesjonalnych środków.

Szybkie podjęcie odpowiedniej decyzji pomoże uchronić Cię przed koniecznością wymiany szyby samochodowej z odpryskiem. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Za niewielką opłatą wypełnią szczelinę i wypolerują powierzchnię szyby, przedłużając tym samym jej żywotność mimo uszkodzenia.

Szukasz profesjonalistów do naprawy odprysku na szybie? Wejdź tutaj: https://polerowanie-szyb.pl/naprawa-odpryskow/wroclaw/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki klej do lusterka wstecznego?
Następny artykułCzy 8 GB internetu to dużo?

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)