Usterka katalizatora może zdarzyć się każdemu, niewielu z nas potrafi ją jednak rozpoznać. Skąd mamy wiedzieć, że nasz katalizator się popsuł? Oto krótki przewodnik po najczęstszych objawach awarii tej części.
Czym jest katalizator?
Katalizator to podstawowy element samochodowego układu wydechowego. Jego zadaniem jest zmniejszanie liczby zanieczyszczeń, jakie powstają w samochodzie, a przedostają się do środowiska. Sprawność tego układu jest szczególnie istotna w miastach, gdzie nagromadzenie różnego typu zanieczyszczeń powoduje powstawanie niezdrowego, również dla mieszkańców, smogu. Zadaniem katalizatora jest więc niwelowanie tlenku azotu, węgla i węglowodorów.
Szukasz dobrego katalizatora? Zapoznaj się z katalizatorami z oferty sklepu Motochemia.
Kiedy psuje się katalizator?
Katalizator to część samochodowa, która powinna nam wystarczyć na przejechanie bez usterki około 200 tysięcy kilometrów. W rzeczywistości jednak przeważnie psuje się szybciej. Wpływ mają na to między innymi wiek samochodu czy środowisko, w którym mieszkamy i jeździmy. Niestety wymiana katalizatora może być dość droga. Sama część kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli doliczymy do tego cenę usługi wymiany, koszt robi się już wysoki. Dlatego warto obniżać cenę samego katalizatora, chociażby przez zakupy w internetowym sklepie z częściami samochodowymi motochemia.pl.
Jak rozpoznać usterkę katalizatora?
Objawy usterki mogą być różne, ale do najczęstszych należą:
Zmniejszone osiągi samochodu
Gdy nasze auto zauważalnie zmniejsza swoje osiągi, spada jego moc czy wydajność może być to sygnał, że popsuł się katalizator. Ten najczęstszy objaw wynika z zatrzymywania się spalin w przedniej części katalizatora. Zatkanie go powoduje, że spaliny nie wylatują i działają jak hamulec. W zależności od stopnia zwężenia objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone. Jeśli doszłoby do całkowitego zablokowania przepływu spalin, silnik odmówiłby nam współpracy, a auto nie zapaliło. Najczęściej w takiej sytuacji musimy wymienić katalizator. W starszych modelach można usunąć sam wkład, ale wtedy katalizator nie oczyszczałby już spalin.
Zwiększone zużycie paliwa
Kolejnym objawem psującego się katalizatora jest widoczne zwiększenie zużycia paliwa. Jeśli monitorujemy przebieg samochodu po określonej ilości zatankowanego paliwa i zauważymy jego wzrost, powinniśmy sprawdzić, czy przyczyną nie jest właśnie ta część układu wydechowego.
Zepsuty katalizator a wypadające zapłony
Wypadanie zapłonu może powodować zagrożenie w ruchu drogowym oraz prowadzić do zniszczenia silnika. Dlatego tak ważne jest szybkie zauważenie takiego stanu rzeczy i usunięcie problemu. Za usterką może stać zepsuty katalizator, choć wypadający zapłon może również wynikać z popsutych świec czy cewek zapłonowych. Najłatwiej wypadanie zauważymy po szarpaniu silnika i przerywanej jego pracy. Sytuacja nie może pozostać bez interwencji mechanika, ponieważ może prowadzić do przegrzania katalizatora. Do zniszczenia tej części może dojść również w sytuacji, gdy jeździmy na mieszance paliwowej mocno wzbogaconej.
Zwiększenie emisji CO2
Czas wymiany katalizatora da się łatwo zdiagnozować również po wzroście emisji CO2. Zagrożeniem dla niego jest sytuacja, gdy do wnętrza katalizatora dostaną się chemikalia, jak na przykład olej silnikowy. Będzie się to objawiało właśnie skrajnym wzrostem emisji dwutlenku węgla.
Gdy katalizator wydaje dziwne dźwięki
Oprócz uszkodzeń wymienionych powyżej katalizator może się popsuć na skutek mechanicznego uderzenia. Zauważymy to, gdy zacznie on wydawać nietypowe dźwięki. Będą charakteryzować się metalicznym odgłosem i usłyszymy je z okolic silnika lub przedniej części podłogi. Do takiej usterki dojdzie, gdy najedziemy na coś, co uszkodzi katalizator.
Dbajmy o katalizator
Dbanie o katalizator i jego systematyczna wymiana jest ważna nie tylko ze względu na emitowane zanieczyszczenie środowiska. Jeśli emisja spalin będzie za wysoka, a zatrzyma nas policja, możemy dostać nie tylko mandat, ale i odebrany zostanie nam dowód rejestracyjny, a auto skierowane na ponowny przegląd.
Poszukujesz innych części lub akcesoriów do samochodu? Zapoznaj się z pełną ofertą dostępną w internetowym sklepie motoryzacyjnym motochemia.pl