Formalności związane z zakupem samochodu

Zakup samochodu wiąże się zawsze z szeregiem formalności. Niektóre z nich trzeba przeprowadzić już po sfinalizowaniu transakcji i przeznaczony jest na to określony okres czasu. Podstawowym dokumentem w tym przypadku jet umowa kupna-sprzedaży.

Jeśli pojazd został zakupiony od osoby prywatnej w ciągu 2 tygodni należy uiścić podatek od wzbogacenia się. W tym celu w Urzędzie Skarbowym trzeba wypełnić formularz PCC-3. Kwota podatku to 2% wartości auta. Trzeba tutaj uważać, gdyż jeśli cena nabycia samochodu została celowo zaniżona, podatek i tak zostaje naliczony od średniej ceny rynkowej. W takiej sytuacji istnieje jednak możliwość odwołania się od decyzji urzędnika i powołania na własny koszt rzeczoznawcy, który dokona oceny rzeczywistej wartości pojazdu.

Dopiero po opłaceniu podatku można udać się do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania auta. Oprócz umowy należy przedstawić tam dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC, kartę pojazdu, jeśli takowa została wydana, dowód osobisty i tablice rejestracyjne. Dopiero na podstawie tych dokumentów wydawane są nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, którego okres ważności wynosi 30 dni. W tym czasie wydawano jest już dokument stały.

Do obowiązków właściciela samochodu należy także wykupienie ubezpieczenia. Polisa OC po zakupie przechodzi na nowego właściciela, a ubezpieczenie AC ulega natychmiastowemu rozwiązaniu. Umowę w przypadku ubezpieczenia OC należy przepisać na siebie. Istnieje także możliwość jej rozwiązania. W pierwszym przypadku konieczne jest przeliczenie zniżek, jeśli są one mniejsze niż u poprzedniego właściciela trzeba dopłacić brakującą kwotę. W odwrotnej sytuacji to ubezpieczyciel wypłaca różnicę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup nowej polisy OC. Można ją bowiem wówczas rozszerzyć o kolejne artukuły np. AC i pakiet assistance.

Wszystkie formalności należy wypełnić jak najszybciej, nie wolno przekroczyć narzuconych z góry terminów. Inaczej może skutkować to kara ze strony Urzędu Skarbowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyposażenie obowiązkowe w samochodzie
Następny artykułWymiana opon na nowe

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)