Co to jest efektywność paliwowa opon?

To jaki opon używamy wbrew pozorom ma całkiem spory wpływ nie tylko na zużycie paliwa, ale także emisje CO2 oraz koszty eksploatacji pojazdu. Głównym parametrem, który weźmiemy pod uwagę jest opór toczenia. Parametr ten mówi nam jak silne jest tarcie na styku gumy z podłożem. Im mniejsza jego wartość, tym niższe koszty podróży. Różnice w zużyciu paliwa, w zależności od opon, mogą sięgać nawet 20 procent!  Opór toczenia określa klasa efektywności energetycznej oznaczana dużymi literami od A do G oraz kolorami (od zielonego do czerwonego). Dla przykładu samochód osobowy wyposażony w opony typu B zużywa jedną dziesiątą litra paliwa mniej (w przeliczeniu na 100km). niż opony typu C. Różnica między gumami, których efektywność  jest najwyższa, a tymi, które mają najniższą kategorią sięga aż 0,6l/100km! W przeliczeniu na okres życia opon oszczędności mogą sięgać nawet pięciu baków paliwa, czyli 200-250 litrów. Przy obecnych cenach paliwa jest to ilość, której nie można zlekceważyć.

Klasa opony zależy przede wszystkim od zastosowanej mieszanki tworzywa, z którego jest wykonana. Najlepiej oceniane są opony lekkie, które charakteryzują się mniejszą ilością oraz grubością zastosowanych materiałów, a także cienkim bieżnikiem. Ważny jest też profil oraz szerokość opony. Większa sztywność tworzywa sprawia, ze opona mniej się ugina, przez co jest bardziej odporna na odkształcenia. Producenci opon wciąż toczą technologiczną walkę z czasem i konkurencją, by wynaleźć taką mieszankę, która pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć efektywność paliwowa opon, a tym samym zmniejszyć spalanie oraz emisję zanieczyszczeń.

Efektywność paliwowa opon to jednak nie jedyny sposób na oszczędności paliwa. Warto też zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach. Należy sprawdzać je naprawdę regularnie. Obniżenie ciśnienia o 1 bar w stosunku do podanego przez producenta może podwyższyć opory toczenia niemalże o 30 procent, co przekłada się na kilka procent większe zużycie paliwa. Zbyt mało powietrza w oponach nie tylko podnosi koszty podróży, ale także zwiększa ryzyko na drodze. Należy też przypilnować stopnia zniszczenia i czasu eksploatacji opon. Jazda na zużytych gumach może być bezpośrednią przyczyną wypadku.

Warto wybierać opony z jak najwyższą klasą efektywności energetycznej, a także dbać o ich należyty stan. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić paliwo, obniżyć koszty eksploatacji samochodu, ale także zwiększy bezpieczeństwo nasze oraz pasażerów. W dodatku zostawimy mniejszy ślad węglowy, co z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko, ale też nasze samopoczucie. Polecamy opony marki Continental.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zdobyć upragnione prawo jazdy kat. B?
Następny artykułMyjnia samochodowa

Motoryzacja to moja pasja, aktualnie jeżdżę zadbaną E30, która jest moim oczkiem w głowie. Jednak marzy mi się Carrera 911 Turbo z lat 90 :-)